Przede wszystkim bezproblemowa uprawa, spora odporność na słońce i suszę, oraz duże tempo namnażania się... Te zalety, uczyniły ze Stiletto , jedną z ulubionych roślin obwódkowych na cienistych rabatach , roślin - wypełniaczy , między większymi rozmiarowo hostami i paprociami... Często, można spotkać Stiletto na północno-wschodnich stokach skalniaków, czyli w miejscach, gdzie nie chcą rosnąć lubiące słońce, 'skalniaczki'.
Jej liście - zielone z mocno pofalowanym, białym wąziutkim marginesem- układają się w kaskadową, ale nieco rozchodząca się kępę, gdyż właśnie w taki sposób Stiletto się mnoży - za pomocą podziemnych kłaczy, z których wyrastają kolejne rośliny. Kwiaty, które pokazują się w VII/VIII , są ciemnofioletowe i osadzone na stosunkowo wysokich łodyżkach. Nie mają wielkich walorów zdobniczych, ale wg mnie, Stiletto, jest jedną z niewielu host, którym z kwiatami 'jest do twarzy'.
Bardzo dobrze znosi uprawę w pojemnikach - wszelkiego rodzaju donicach i skrzyniach, polecam ją więc do urozmaicenia północnych, czy zachodnich tarasów, schodów, czy nawet balkonów, miejsc, w których niewiele roślin można uprawiać.
lipcowe kwiaty Stiletto |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za komentarz :)