środa, 17 kwietnia 2013

Glaucidium dłoniaste (Glaucidium palmatum)

Ten przybysz , z obfitujących w cień , wysokogórskich lasów na wyspach  Hokkaido i Honsiu , niedawno zasilił moje roślinne zbiory. Niczego szczególnego, z praktycznych obserwacji nie mogę więc napisać, tylko to, czego dowiedziałam się szperając po różnych źródłach.
Należy do rodzaju Glaucidiaceae , jako jedyny przedstawiciel/gatunek a tworzy spore , ok 60cm wysokości kępy, które rozrastają się za pomocą kłączy.

Wiosną (IV/V), roślinę zdobią liczne, fioletowe , wzniesione ku górze kwiaty, zawiazujące się w liczbie od jednego do trzech na końcach pędów. Są dość duże, mają średnicę od 5-8 cm. Liście Glaucidium są jasnozielone i chropowate. W kształcie dłoniaste, z pięcioma 'wydzielonymi palcami' , klapowane i wyraźnie ząbkowane a - szczególnie na spodzie - widzimy ich unerwienie.

Ponieważ jest byliną leśną, najlepiej w 'leśnopodobnych' nasadzeniach wygląda: w towarzystwie paproci, host, omszonych kamieni, pni drzew. Także warunki, jakie powinniśmy jej stworzyć, winny być podobne do tych, jakie ma na stanowiskach naturalnych w Japonii : lekko kwaśną , dość wilgotną , ale przepuszczalną ziemię i świetlisty cień, który pozwoli Glaucidium zawiązać sporo pąków kwiatowych.

Wśród ciekawych informacji, znalazłam i tą, że rozmnażająć ją możemy nie tylko z nasion, ale także z podziału starszych kęp, lecz należy uważać, aby nie dotykać jej korzeni! Operacja dzielenia powinna przebiegać bardzo szybko , gdyż w przeciwnym wypadku , roślina może obumrzeć.

Moje glaucidium dłoniaste , wysadzone do lekko kwaśnej ziemi , nie tylko się przyjęło, lecz jak widzę, zawiązało pąki kwiatowe a u jego podnóża,  zaczyna się prawdziwy wyścig młodych pędów.

fot.16.04.2013
fot.17.04.


fot.18.04.
fot.28.04., nasiona


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)