Należy do rodzaju Glaucidiaceae , jako jedyny przedstawiciel/gatunek a tworzy spore , ok 60cm wysokości kępy, które rozrastają się za pomocą kłączy.
Ponieważ jest byliną leśną, najlepiej w 'leśnopodobnych' nasadzeniach wygląda: w towarzystwie paproci, host, omszonych kamieni, pni drzew. Także warunki, jakie powinniśmy jej stworzyć, winny być podobne do tych, jakie ma na stanowiskach naturalnych w Japonii : lekko kwaśną , dość wilgotną , ale przepuszczalną ziemię i świetlisty cień, który pozwoli Glaucidium zawiązać sporo pąków kwiatowych.
Wśród ciekawych informacji, znalazłam i tą, że rozmnażająć ją możemy nie tylko z nasion, ale także z podziału starszych kęp, lecz należy uważać, aby nie dotykać jej korzeni! Operacja dzielenia powinna przebiegać bardzo szybko , gdyż w przeciwnym wypadku , roślina może obumrzeć.
Moje glaucidium dłoniaste , wysadzone do lekko kwaśnej ziemi , nie tylko się przyjęło, lecz jak widzę, zawiązało pąki kwiatowe a u jego podnóża, zaczyna się prawdziwy wyścig młodych pędów.
fot.16.04.2013
fot.17.04.
robi wrazenie
OdpowiedzUsuń