piątek, 1 marca 2013

Hosta (funkia) Paul's Glory

Ta stara odmiana, bo introdukowana w 1987r , przez Paula Hofera i Petera Ruh , jest jedną z tych host, które zaliczyć można do kanonów hostowiskowych. Jej walory docenili nie tylko zwykli ogrodnicy, ale także tak szacowna instytucja, jaka jest American Hosta Growers Association 

w 2012 r, jako 5letnia hosta
(AGHA=Amerykańskie Stowarzyszenie Hodowców Host), nadając jej w 1999 r , prestiżowy tytuł Hosta of the Year (Hosta Roku). Z tym werdyktem całkowicie się zgadzam , stwierdzając, że należy do pozycji 'must have' każdego szanującego się, cienistego ogrodu.

Technicznie sprawę ujmując, 'Paul's Glory'  jest sportem hosty 'Perry's True Blue , niebieskolistnego olbrzyma o burchlastych , okrągławych liściach i urodzie typowej dla sieboldian. Tą urodę, odziedziczyła także 'Paul's Glory' , ale tylko wczesną wiosną przypomina rodzica. Z upływem dni i wraz ze wzrostem ilosci promieni słonecznych, jakie mają do niej dostęp, liście stopniowo przebarwiają się, obejmując zółcią coraz większą powierzchnię. W pełni sezonu, dojrzała  kępa osiąga wzrost mniejszy, niż rodzic, bo ok.40 cm a  budujące ją liście stają się burchlaste i żółte , zaś szeroki  margines - wiosną niebieski - zielenieje.

wiosna 2012
Najpiękniej, ta przemiana zachodzi na dość wilgotnych , zasobnych w azot stanowiskach , w świetlistym cieniu, jaki dają drzewa liściaste.Stanowisko jest o tyle ważne, że hosta ta, nie przepada za całkowitym cieniem , nie zaprezentuje  w nim całkowicie swoich możliwości  . Z kolei , na zbyt słonecznym stanowisku, centrum liścia zbieleje ,co nie służy jej urodzie.

Jasnolawendowe kwiaty ,na dość krótkich i ulistnionych łodygach , pojawiają się na przełomie VI/VII, ale nie mają wielkich walorów zdobniczych. Ja zazwyczaj je wycinam, aby hosta nie traciła energii na zawiązywanie nasion.

Dobre tempo wzrostu, to jedna z dodatkowych cech tej wspaniałej odmiany - wystarczy zapewnić jej warunki , o jakich pisałam wyżej a odwdzięczy się , przyciągając wzrok i zdobiąc ogród przez cały sezon.

sezon 2012  (5latka)
wczesną wiosną, kolor liści 'Paul's Glory' , niewiele różni się od liści h. 'Blue Angel' ( po prawej)maj - podbite żółcią przebarwienia zaczynają być widoczne w postaci jaśniejszych, żółtawych  smugsezon 2013 ( 6latka)

05.05.2013

10.05.2103

16.05.2013


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)