niedziela, 10 marca 2013

Kilka słów o hostach

Hosty ....

... kto z nas,  ogrodnikównie zna tych pięknych roślin? Chyba nie znajdzie się wśród 'zielonozakreconych' osoba, która mogłaby spytać: " Hosta? A co to jest ?".


Fenomen tej rośliny polega m.in.na tym,że  wykazała wielkie umiejętności przystosowania się do warunków glebowych i klimatycznych , w jakich przyszło jej nie tylko rosnąc, ale także rozmnażać się i przekazywać swoje geny nowym odmianom.Trzeba tu podkreślić, że gatunków naturalnie odnalezionych w przyrodzie jest ok.40-50 , natomiast w tej chwili istnieje - zarejestrowanych oficjalnie , lub nie - ok. 4 tys.odmian tej rośliny.

Trochę historiiNaturalnym siedliskiem hosty jest wschód : tereny Chin, Korei i Japonii. Do XVIII była kompletnie nieznana w Europie rośliną.Pierwsze rysunki i opisy host wykonane przez europejczyków, głównie przez Engelberta Kaempfera pochodzą z ok.1715r. Kaempfer był jednym z pierwszych ludzi Zachodu , którzy realnie zobaczyli hostę w jej środowisku naturalnym. Poświęcał on wiele czasu poznawaniu i rysowaniu nowoodkrytych, nie występujących w Europie roślin .

Kontynuatorem pracy Kaempfera był Carl Thunberg (1743-1828) także badacz i lekarz, który w swym dziele życia "Flora Japonica" (Flora japońska)" nadał hostom zupełnie nowe nazwy, oraz nieco je usystematyzował.

Prawdopodobnie pierwszą hostą przywieziona do Europy była hosta plantaginea. Źródła podają, iż przywieziono ją między 1784 a 1789 r. z Makau do Paryża. Niewiele póżniej, bo w 1790 roku trafiła do Londynu , przywieziona przez George'a Hibberta hosta ventricosa. Na początku traktowane ,jako kuriosum ,z biegiem czasu zdobyły serca ogrodników a tym samym stałe miejsce w cienistych ogrodach.

... i teraźniejszośćPrawdziwy boom na te wspaniałe rośliny ,rozpoczął się w latach 80-tych XX w, kiedy lawinowo pozyskiwano i rejestrowano dziesiątki odmian rocznie.... Wielka w tym zasługa licznych towarzystw miłośników host, skupiających hostaholików, wydających książki, gazety i zakładających pod swoja egidą wiele 'hościanych ogrodów', jak np.The Memphis Botanic Gardens “Hosta Trail, założony przez Mid- South Hosta Society i certyfikowany przez American Hosta Society ,największe i najprężniejsze towarzystwo miłośników host na świecie.

Historia host , to po trosze historia bajkowego Kopciuszka ... od niepozornej rośliny porastającej tereny leśne Azji do horrendalnych cen nowych odmian na światowych aukcjach , tysięcy zagorzałych hostaholików nie tylko budujących kolekcje, starających się pozyskać nowe odmiany, ale także nakręcających gadżetowy business - szczególnie w USA. Hosty są obecne na koszulkach, czapeczkach, kubkach,breloczkach, dziecięcych śpiochach , torbach na zakupy... 

 ...ale i w poważnych salonach wystawowych , domach aukcyjnych oferujących nowe i dawne dzieła (jak te, poch, z pocz.XX w. rysunki host chinskich artystów Xie Zhiliu , czy Rakusan ) i galeriach sztuki : na plakatach, znaczkach pocztowych , obrazach i rysunkach wykonywanych różnymi technikami, rzeźbach , artystycznych ikebanach tandetnych i/lub pięknych elementach małej architektury ogrodowej. Znalazły nawet uznanie w oczach disagnerów , więc w sprzedaży można spotkać biżuterię w kształcie liści host a nawet eleganckie talerze , naczynia i łyżki.

 Ta gadżetowa zabawa motywem hosty, jest oczywiście tylko wynikiem ich wielkiej popularności niemal na całym świecie. Dla nas, wielbicieli host , większe znaczenie mają 'ogrodnicze' walory tych wspaniałych roślin. 
 Olbrzymia, bo obejmująca kilka tysięcy , liczba odmian , różniących się substancją, wielkością , kształtem, fakturą , kolorem liścia , rozmiarami i pokrojem kęp.... to prawdziwa hościana przygoda ! 

Moja fascynacja tymi roślinami trwa od 6 lat , udało mi się zebrać sporą ich kolekcję, przekraczająca tysiąc odmian, ale ciągle staram się 'trzymać rękę na pulsie', szukać nowych intro a nawet bawić się w hybrydyzację moich ukochanych roślin.


Zapraszam do ich poznawania, sadzenia w ogrodach i obserwacji...Nic tak nie uspokaja
wycisza, jak kontakt z przyrodą i wszystkim ,co zielone.

A może i Was 'zagra' żyłka kolekcjonera? Jeśli moje wpisy będą jakąkolwiek inspiracją , będzie to dla mnie wielka radość i nagroda.

Pozdrawiam serdecznie 
Poll , taka zwykła Poll---------------------------------------------------------------------------------
Inne opisane :

miodunkowa nowość miodunkowa nowość
'Blake's Silver'

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)