poniedziałek, 13 maja 2013

Epimedium grandiflorum 'Lilafee'


Epimedia są bylinami spotykanymi głównie na wschodzie , wiele gatunków występuje wyłącznie w  Chinach, inne z 60 rozpoznanych, także w pozostałej części Azji po Europę.  

Na stanowiskach naturalnych zazwyczaj spotykane są w cienistych, zasobnych w próchnicę i dość wilgotnych miejscach  i takie właśnie warunki powinniśmy im stworzyć, aby pięknie rozrastały się i zadarniały nasze ogrody.

Epimedium grandiflorum 'Lilafee', to jedna z najładniejszych, najobficiej kwitnących odmian epimedium wielkokwiatowego. Tworzy kompaktowe, niezbyt wielkie rozmiarowo , 30-to centymetrowej wysokości kępy o podbitych fioletowym kolorem listkach (wiosną) i wspaniałych, gęstych purpurowofioletowych  kwiatach, z długimi, bladymi ostrogami. Po całkowitym otworzeniu się, kwiaty osiągają  rozmiar ok. 2 cm , u młodszych roślin są nieco drobniejsze.


W zależności od warunków pogodowych,  Epimedium grandiflorum 'Lilafee' jest rośliną zimo, lub półzimozieloną, ale całkowicie odporna na nasze zimy. Nawet bardzo niekorzystna dla roślin 2011/2012, nie poczyniła spustoszeń w moich epimediach, nigdy więc ich nie zabezpieczam a jedynymi pracami , jakie im  poświęcam jest ...nawiezienie raz w roku tzw. gnojówką z chwastów, w porze kwitnienia. Należy pamiętać, że epimedia wcześnie rozpoczynają wegetację, jeśli wiec nie zdążymy przygotować własnoręcznie nawozu, możemy się wesprzeć odrobiną azofoski.

Rozmnażać możemy je przez dzielenie dojrzałych, roślin,  co nie jest trudnym zadaniem, gdyż epimedia rozrastają się rozłogami , poszerzając z roku na rok kępy i zadarniając w ten sposób powierzchnię.Najlepiej robić to po przekwitnięciu, w końcu VIII./IX.

zobacz też:


Epimedium grandiflorum Higoense

Epimedium grandiflorum Higoense

Arisaema sikokianum

Wacek na ambonie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)