Na pierwszy rzut oka , nieco z wyglądu kwiatostanów podobny jest do przetaczników kłosowego i siwego, ale dorasta do wiele większych rozmiarów, przez co jest wiele bardziej widowiskowy. W moim ogrodzie, na dość suchej i kwaśnej glebie, rosnąc w pełnym nasłonecznieniu, osiąga ok.120 cm , w dobrych warunkach, może przekroczyć 150cm wysokości.
Zielone , spiczaste liście, ułożone są piętrami , okółkowo wokół łodygi , zaś kwiatostany zebrane w jasnofioletowe kłosy na ich szczycie, mają kształt włóczni. Lubię je obserwować, kiedy kształtując się i rozwijając , wyginają się w różne strony, wyglądając, jak zielono-lawendowe węże.
Dodatkowym atutem przetacznikowca, jest trwałość ściętych kwiatów - dość długo stoją w wazonie , zachowując świeżość i piękny wygląd.
Veronicastrum sibiricum bardzo licznie zawiązuje nasiona, jednak nigdy nie próbowałam go wysiewać. W 2012 r, zebrałam je i rozdałam amatorom siewu. Czy coś z nich wykiełkuje , tego dowiemy się już niedługo.
przetacznikowiec, jest rośliną miododajna, chętnie odwiedzaną przez pszczoły
Wysiałam tydzień temu i z niecierpliwością oczekuję roślinek. Pochwalę się, jak się pokażą na powierzchni ziemi.
OdpowiedzUsuńTymczasem dziękuję i pozdrawiam Wiesia
Na zdrowie Wiesiu, mam nadzieje,że mój przetacznikowiec okaże się tyle płodny, co piękny i dochowasz się mnóstwa jego potomstwa.
UsuńPozdrawiam zwrotnie.:)
nasiona wzeszly ?
UsuńCzy można się zapisać u koleżanki na nasiona?
OdpowiedzUsuńNiestety kolego, przetacznikowiec został wykopany i podarowany koleżance Mag. Ją może kolega prosić o nasiona.
UsuńO, przetacznikowiec. Jak piszesz, jest mało popularny. Ze zdziwieniem, że tak trudno, znalazłam w końcu sadzonki i też już mam...
OdpowiedzUsuńduzo tu wiedzy
OdpowiedzUsuń