wtorek, 4 czerwca 2013

Hosta (funkia) Seducer

maj 2013, wiosenne wybarwienie...
...mojej, wchodzącej w 4ty sezon,  hosty
Hosta Seducer ....  nazwa mówi wszystko, co można zawrzeć w jednym słowie, charakteryzując ją. 'Seducer' bowiem, znaczy 'uwodziciel'. .. bardzo, bardzo trafna nazwa dla tej wspaniałej hosty, intro Stuarta Asch'a . Rodzicem  - jako, że 'Seducer' , to hybryda (krzyżowka) - jest podobno 'Dorothy Benedict', inna, odznaczająca się urodą hosta, zwana 'matką host.'  Między wierszami' , można dopatrzyć się przypadku w powstaniu 'Seducera', jest on nazywany 'możliwą siewką z samokrzyżowania' , ale podkreśla się, że jest to dość mało prawdopodobne. Taką też informację czytamy w opisie patentowym ( "The new plant is the result of an open-pollination between Hosta ‘Dorothy Benedict’ (not patented) as the female or pod parent and an unknown plant as the male or pollen parent."). Pewnym jest to, że zapylenie dokonało się latem 1997 w ogrodzie w Clawson w stanie Michigan a następnie, oddzielono wyselekcjonowaną część rośliny ( w 2001 r.) ,  Hosta była rozmnażana przez podział w ogrodzie Ascha a następnie przekazana do laboratorium w Zeeland , do hodowli tkankowej  . Uzyskane tą drogą rośliny  zachowały wszystkie cechy 'pierwowzoru'. Tak więc 'sposób powstania' Seducera nie jest do końca wyjaśniony, ale czymże są te wątpliwości wobec jego urody???

VI 2010, 'Seducer' w roku zakupu...
Stuart Asch, dobrze sobie chyba zdawał sprawę, jaka furorę zrobi jego hosta na rynku,więc wystąpił o patent , który wydano 27 grudnia 2011 ( PP22413) a zawarto w nim bardzo szczegółowy opis rosliny.My,określamy rozmiar 'Seducera;, jako L, w patencie zapisano :" Wielkość roślin: liście około 45 cm wysokości od linii gruntu po górę liści i (kępa) w najszerszym miejscu, nad powierzchnią gleby około 110 cm szerokości". I faktycznie... Choć 'Seducer' w Europie pojawił się na rynku 3 lata temu, w naszych ogrodach już pokazuje jaką będzie hostą. Na wspaniałą, wazową kępę składają się ogromne liście,  robiące wrażenie nie tylko swym sercowatym kształtem i piękną falbaną na brzegu, ale i kolorami, które szczególnie wiosną są bardzo jaskrawe i przyciągają wzrok.

V 2013

Wiosną, liście są niebieskawe, latem nieco zielenieją a otaczający środek szeroki, cieniowany i ściekający (różnymi odcieniami żółci) margines z żółtego zmienia się z kremowy. Dodatkowo, zółty margines, jest oddzielony od centrum białą linia, która pogłębia się tym bardziej, im cieplejsze mamy dni. Kwiaty (VIII/IX) , są niemal białe, pośledniej urody, jak to zazwyczaj u host, choć moze warto doczekać się nasion , mimo, iż uzyskane tą drogą hosty nie powtarzają cech matecznych.

24.05.2013
Moja hosta 'Seducer', została zakupiona ,  jako 1kłowa, młoda roślina z in vitro, wiosną 2010 r, kiedy tylko pokazała się na rynku. Już wtedy, widać było zaczątki urody, to 'coś', co daje przedsmak czekającego nas , w przyszłych latach spektaklu . Dziś, wchodzi w 4ty sezon i jest zachwycająca! Ze względu na zagrożenie nornicami, uprawiam ja w olbrzymiej donicy, na stałe zadołowanej w gruncie.
Zawsze mówię,ze w tej chwili, to jedna z najbardziej widowiskowych host wszechczasów i gdyby kros chciał mieć w swoim ogrodzie tylko jedna, jedyną hostę, poleciłabym właśnie ją. Zobaczcie...

...w promieniach zachodzącego słońca

24.05. 2013
31.05.2013

04.06.2013

.... uchwycona po deszczu27.06.2013

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)