piątek, 31 maja 2013

Hosta (funkia) Blue Angel

V.2013
Wg mnie, to hosta z tzw. podstawowego koszyka hostowego. Uprawiać hosty i nie mieć Błekitnego Anioła? To jakaś pomyłka! Hosta wspaniała, bezproblemowa i cały sezon elegancko wyglądająca.Odporna na ślimaki i prosionki...Czego chcieć więcej?

V.2012
Blue Angel , to intro Paula Adena z  1986 , hybryda ( krzyżówka) host nazwanych 'Aden 365' x 'Aden 361'.Jej wielkość okreslana jest, jako G ( gigant) i faktycznie, urasta do olbrzymich rozmiarów: w tym roku, liście mojego egzemplarza,  osiągnęły długość ok. 45 cm. Latem, przybiorą nieco zieleńszą barwę, ale teraz są niebieskie, z lekko falującym brzegiem, co jest charakterystyczne dla roślin w pełni dojrzałych.
Kwiaty, które właśnie już się zawiązują w pąkach, są  jasnolawendowe i zazwyczaj w pełni rozkwitają na przełomie VI/VII. Przeważnie je wycinam, ale kto chciałby doczekać się młodych roślin z siewu, niech pozwoli zawiązać nasiona, gdyż Blue Angel jest 'siejną' odmianą i łatwo obdarza potomstwem.

połowa V, rozwija skrzydła
Najlepszym stanowiskiem dla tego olbrzyma, jest zasobna w azot,  wilgotna gleba w dość cienistym zakątku ( od półcienia, do całkowitego cienia). Jako olbrzym, Blue Angel potrzebuje być więcej zasilany i nawadniany, odwdzięcza się wtedy dobrym wzrostem i pięknym wyglądem.

Mój egzemplarz, to roślina wchodząca w 7my sezon.W ubiegłym roku, jesienią, zmieniłam jej stanowisko, gdyż rozrosła się do rozmiarów, którymi nie mieściła się pod świerkiem i zasłaniała inne hosty. Mam nadzieje,ze polubiła nowe stanowisko , bo zaprezentowała się w tym roku naprawdę pięknie.

Następny wpis o Blue Angel pod tym linkiem.Zapraszam.

16.05.2013

26.05.2013

 Blue Angel w poprzednich latach uprawy:

2011
2011
2011
2010

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)