niedziela, 31 marca 2013

Pulmonaria (miodunka) ‘Victorian Brooch’

Victorian Brooch’ , nie jest najnowszą z miodunek, ale nadal jedną z mniej znanych. Uzyskana w wyniku skrzyżowania dwóch niechronionych patentem miodunek, sama została nie tylko zarejestrowana, ale i opatentowana, co oznacza,ze nielicencjonowane rozmnażanie jest niedozwolone. Patent 'Pulmonaria plant named `Victorian Brooch` number: PP11234 ' z dn.22.II.200r. ,  bardzo szczegółowo opisuje zarówno pochodzenie tej miodunki, jak i jej wygląd.

Rodzicami są : nieopatentowana Pulmonaria x'Fish Margery' , którą znaleziono wśród  hybryd nieznanego do końca pochodzenia  i dlatego nie może być przypisana do określonego gatunku  i Pulmonaria saccharata 'Leopard' (pyłek rodzic). ‘Victorian Brooch’jest wynikiem ich kontrolowanego skrzyżowania  w Terra Nova  w Canby, w Oregonie. Nowa hybryda a obecnie odmiana, wybrana została z uzyskanych siewek, jako najciekawsza i posiadająca odróżniające ją od innych miodunek cechy, następnie została poddana  rozmnażaniu bezpłciowemu (podział i hodowla tkankowa). 

Każda z uzyskanych w ten sposób roślin zachowała i powtórzyła cechy nowej odmiany, co dało dowód na jej stabilność. Do tych cech zaliczono wzór na liściach ( liść niezbyt mocno nasycony, ze srebrnymi kropkami) , rozmiar (25 cmx30cm) i kształt kępy,  duże kwiaty o kolorze magenta ( odmiana różu), na stosunkowo krótkich łodygach i długi okres kwitnienia , ok 2 mies.( od IV).

Obserwując ją okiem nie hybrydyzera a ogrodnika, dostrzegam różnice w kolorze kwiatów, zwłaszcza,ze mam możliwość porównania z innymi podobnymi miodunkami.W opisie patentowym nie zapisano pewnej cechy, która ja dostrzegłam: w fazie rozwijającego się pąka, końcówki płatków są nieco podbite niebieskością. Potem, ten kolor zanika, ale w pewnym okresie jest wyraźnie widoczny. Ładna odmiana , podoba mi się i czekam na okres , kiedy rozrośnięta kępa ‘Victorian Brooch’ pokryje się chmurą magentowych kwiatów

dla porównania wielkości i koloru kwiatów :
po lewej Pulmonaria ‘Victorian Brooch’ , z prawej Pulmonaria 'Bowles's Red'

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)