piątek, 29 marca 2013

Kowal bezskrzydły (Pyrrhocoris apterus)

Kiedy tylko zaświeci wiosenne słońce,  można być pewnym, że pilnie rozglądając się, zauważymy nie tylko pragnące ogrzać się w promieniach słońca biedronki, ale także jednego z najbardziej znanych pluskwiaków o wyglądzie afrykańskiej maski obrzędowej - kowala bezskrzydłego (Pyrrhocoris apterus).Kowale spotykamy całymi koloniami w nagrzanych, słonecznych  miejscach , dość często sczepione parami a to dlatego, że ich kopulacja trwa bardzo długo, nawet 10-12 godzin. W trakcie tego aktu, kowale przemieszczają się i wiodą normalny tryb życia. Większość jaj  w ciele samicy, zapładnia ostatni , kopulujący z nią samiec, dlatego też, po zapłodnieniu, długo jeszcze nie opuszcza samicy, aby nie dopuścić do akcji innych chętnych. Jaja są składane w ziemi, lub między opadłymi liśćmi a miękkie, czerwone larwy wykluwają się w VI. Kowale są w zasadzie wszystkożerne , potrafią nawet posunąć się do kanibalizmu.


 Jego nazwa wywodzi się od wyraźnego uwstecznienia tylnych skrzydeł ( brachypteria) , zaś potocznie, na kowale mawia się tramwaje... Tak i ja je długo nazywałam, obserwując wielokrotnie w swoim ogrodzie.

Zdjęcia robiłam 02.03.2013 r, dziwiłam się nawet , że dostrzegam tylko pojedyncze osobniki, żadnych połączonych w miłosnym akcie . Widać Matka Natura wyposażyła je w niezłe 'czujniki' wiosny, nie rozpoczęły kopulacji , gdyż zima tylko na chwilę była w odwrocie i po kilku dniach, powróciła z dużymi mrozami, oscylującymi w granicach -15C.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)