poniedziałek, 1 kwietnia 2013

Pulmonaria (miodunka) 'Sissinghurst White'

'Sissinghurst White' , choć w Polsce mniej popularna,  jest starą i dobrze znaną odmianą, uhonorowaną w 1993r przez  brytyjskie Royal Horticutural Society  tytułem Award of Garden Merit , nagrodą za szczególne walory zdobnicze w ogrodnictwie.  Jest hybrydą, odmianą prawdopodobnie uzyskaną ze skrzyżowania Pulmonaria officinalis x Pulmonaria saccharata , stąd czasem pojawia się właśnie pod jednym z synonimów , jako Pulmonaria officinalis 'Sissinghurst White' , lub Pulmonaria saccharata 'Sissinghurst White'.

Jak niemal wszystkie inne miodunki, jest - w zależności od strefy uprawy - rośliną pół-, lub zimozieloną a jej silnie nakrapiane na srebrzysto-biało, podłużne liście tworzą kępy 30-35 cm wysokości.

Kwiaty, pojawiające się w IV , są czystobiałe , natomiast  zawiązujące się pączku, są lekko podbite różowością. Długość kwitnienia, zależy w dużej mierze od wiosennej pogody: jeśli temperatury są wysokie, kwiaty dość szybko przekwitają , w chłodniejsze ( niekoniecznie mroźne), utrzymują się i rozkwitają wolno , jeszcze przez maj. Generalnie, kwiaty nie są mocna stroną miodunek, bardziej ozdobne są kępy , tworzone przez wzorzyste liście, ale dzięki ich opalizującej bieli, u 'Sissinghurst White' , są bardzo mocno widoczne na roślinie.

Jako roślina zimozielona, nie lubi stanowisk słonecznych i gorących -  liście mogą zasychać w upały lub od zbyt wielkiej ilości promieni słonecznych , zwłaszcza jeśli w glebie nie ma dostatecznej ilości wilgoci. Zaleca się odmładzanie starszych kęp , co kilka lat, najlepiej późnym latem/wczesną jesienią, w niezbyt upalny dzień.


 Nazwa 'Sissinghurst White'  , nawiązuje do sławnego - nie tylko na Wyspach Brytyjskich - Sissinghurst Garden , ogrodu w hrabstwie Kent , który zasłynął dzięki nowatorskim nasadzeniom , wśród których kultowym jest White Garden . On właśnie rozpoczął modę na jednobarwne nasadzenia ogrodowe.


Sissinghurst
Mam tą miodunkę kilka lat , ale moim zdaniem, nie jest tak dynamiczna we wzroście, jak np rosnąca obok niej i będąca w tym samym wieku odmiana 'Opal'. Bardziej też ucierpiała poprzedniej zimy 2011/2012, kiedy bezśnieżne mrozy , zdziesiątkowały rośliny w wielu ogrodach.

zobacz także:

Pulmonaria 'Blake's Silver'
Pulmonaria 'Blake's Silver'  

Pulmonaria ‘Victorian Brooch’
Pulmonaria  ‘Victorian Brooch’ 

 Pulmonaria 'Bowles's Red'
Pulmonaria 'Bowles's  Red'


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)