wtorek, 26 marca 2013

Pulmonaria (miodunka) 'Bowles's Red'

Miodunka czerwona (Pulmonaria rubra) syn.Pulmonaria angustifolia /officinalis 'Rubra' , znana jest wszystkim miłośnikom mniej, lub bardziej cienistych ogrodów. Jej urodę doceniła także szacowna instytucja RHS , wyróżniając ją   tytułem 'Award of Garden Merit' , nagrodą za szczególne walory zdobnicze w ogrodnictwie.

Ogrodnicy uzyskali w hodowli kilka odmian tej miodunki np 'Redstar' , 'David Ward' czy najbardziej chyba znana 'Rachel Vernie'.
Wszystkie one mniej, lub bardziej różnią się od gatunku i szczerze powiedziawszy, prócz odmian biało obrzeżonych, ciężko wyłuskać cechy, które je różnią.


Kolejną odmianą   miodunki czerwonej jest sprzedawana pod nieco uproszczoną nazwą 'Bowles Red' , o jednokolorowych - podobnie, jak u gatunku - liściach i kwiatach koloru koralowo-różowego. Zarówno pąki, jak dojrzały kwiat zachowują ten kolor, nie blaknąc, nawet podczas przekwitania.


'Bowles's Red' , ma tę przewagę nad innymi odmianami, że zaliczana jest do wcześnie kwitnących (kwiaty  pojawiają się już w III)  i odznaczających się sporym wigorem, lepszym, niż odmiany biało obrzeżone. Także jej liście , o niezbyt mocnym , nasyconym kolorze zielonym,  skupione w luźne kępy, są nieco większe i gęściej  ułożone . 

Jej wysokość jest różnie określana , zazwyczaj ok.40 cm , natomiast kępy, jakie może tworzyć, jako roślina dorosła, mogą mieć średnicę ok. 60 cm. 


Jak wszystkie miodunki, lubi stanowiska  półcieniste , dość wilgotne, ale nie za mokrej ( może wygniwać, zwłaszcza zimą).   Dostosuje się i poradzi sobie w glebie o każdym ph.

 Rozmnażamy ją przez podział starszych kęp, najlepiej po kwitnieniu, wskazane byłoby także , odmładzanie starszych kęp, co 3-4 lata.

Nazwę , zawdzięcza znanej w Wielkiej Brytanii postaci :  Edwardowi Augustusowi Bowles, zwanemu "Gussie", hodowcy, 'łowcy' i kolekcjonerowi roślin ,  pisarzowi,ur. w Myddelton House w Enfield  14.05. 1865 r..Po zawirowaniach życiowych, wrócił do rodzinnego majątku i przekształcił zwykły park przy domu rodziców w jeden z najbardziej dziś znanych ogrodów - Myddelton House Garden. Na stronie internetowej ogrodu, wymieniono tą miodunkę , pod nazwą Pulmonaria rubra 'Bowles's Red' i  właśnie ona jest prawidłową nazwą odmiany.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)