niedziela, 10 marca 2013

Hosta ( funkia) Collector's Banner

  Prawdziwy roślinny kameleon , intro Billa Janssena i sport znanej i docenianej hosty Gold Standard , to  jedna z tych host, które się kocha, lub nienawidzi. Wszystko za przyczyną jej zmienności w sezonie : lekko podłużne liście wiosną są jasnozielone z rozmytymi wzorami różnych odcieni zieleni , tworząc tzw.wzór watermarked , daja wrażenie trójwymiarowości i zachwycając, przyciagają wzrok.

 Niestety, z upływem dni  przechodzą one niezbyt korzystną przemianę:  w całkowicie zielone, żółtawe a niemal każdy liść jest nieco  inny .Przemiana ta , jest tym mocniejsza i szybsza, im więcej promieni słonecznych ma dostęp do hosty.  Na mocno słonecznych stanowiskach, liście osiągaja niemal białą, podszyta szarością , barwę i trzeba przyznać,ze nie dodaje to jej uroku. 

 Czasem, patrząc na nią, mamy wrażenie, że bez przerwy mutuje, co kilka dni, możemy podziwiać jej kolejne przemiany a czasem nawet mamy wrażenie, że z jednej kępy , wyrasta nam kilka różnych host. Jedni lubią te cechy kameleona, inni ich nie znoszą, więc może dobrze, że jest dość ciężko osiągalna na rynku, sięgają po nią tylko ci, którym na niej naprawdę zależy.


Z tego też powodu, należy wybrać dla niej stanowisko półcieniste i dość chłodne, dłużej wtedy zachowa swoje zadziwiające ,wiosenne barwy. Jak wszystkie inne hosty, lubi zasobną w azot glebę , dość wilgotną , ale bez zastoin wodnych. W takim miejscu szybko osiągnie swoją docelowa wielkość (45 cm x 80 cm) będzie bardzo dobrze przyrastać , co jest jej niezaprzeczalna cechą.
Kwiaty, jak u większości host są niewielka ozdobą, pojawiają się w lipcu i są lawendowego koloru.

Do mnie, trafiła 4 lata temu, przeznaczyłam dla niej jednak zbyt jasne stanowisko, czasem nawet, nie dane mi było podziwiać jej najpiękniejszych barw. 
Jesienią 2012 , przeniosłam ją na nieco bardziej cieniste... zobaczymy , jak jej się spodoba  i czy pozytywnie mnie zaskoczy .
majowa szata - wzór watermarked jest świetnie widoczny


 czerwiec - liście są zielono-żółte , ale każdy na swój sposób


 koniec VI -VII , liście jaśnieją coraz bardziej
koniec sierpniaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)