czwartek, 4 kwietnia 2013

Hosta (funkia) Empress Wu

08.05.2013, dopiero rozwija wielkie liście
To , wierzcie mi , wyjątkowa
hosta...Olbrzymia, osiągająca niemal 130 cm wysokości i ponad 250 cm szer., hybryda hosty  Big John , uzyskana i zarejestrowana w 2008 r przez  Briana i Virginię Skaggs, znaną parę hybryzyderów z USA.
Ich hosty, nazywane są wg pewnego klucza: nazwę właściwą, poprzedza słowo 'Xanadu' np Xanadu Brian's Song, Xanadu Passion's Fruit.

Nadawanie hostom pierwszego wspólnego członu nazwy, nie jest nowościa,, taki sposób- łatwego i czytelnego dla hościarzy znaku, kto jest twórcą hosty - stosuje Fransen (hosty 'Paradise'), czy Mary Chastain( hosty "Lakeside").U A nazwa Empress Wu w zasadzie brzmi 'Xanadu Empress Wu', lecz człon 'Xanadu' , nie przyjął się w handlu.

lato 2012 r, trzylatka

Wyobraźcie sobie w swoim ogrodzie rozłożystą roślinę , która rozsiadając się, jako soliter na cienistym trawniku, zajmuje miejsce o ok. 2,5 metrowej szerokości a jej liście osiagają 70 cm długości.  Takiej hosty jeszcze nie było na rynku , więc introdukcja Skaggsów zrobiła prawdziwą furorę , choć nie jest papugowato kolorowa: jej liście mają ciemnozieloną barwę i są lekko błyszczące a od spodu sinawe . także kwiaty są miernej urody - rozwijają się na przełomie VI/VII i są  jasnolawendowe  osadzone na długich łodygach .Ja , po zrobieniu pierwszych zdjęć , wycięłam je, aby roślina nie traciła energii na zawiązywanie nasion.


2012
Wielkim plusem Empress Wu, jest jej duża dynamika wzrostu , w wieku 2-3 lat, często 'przegania' w osiągniętym rozmiarze 3-4letnie hosty o rozmiarze XL, czy giganty. W tworzeniu nowych kłów (zagęszczaniu) jest nieco wolniejsza - corocznie , przybywa średnio jeden kieł .Duże liście powodują jednak,że od niemal początku, tworzona kępa wydaje się wiele większa i bardziej gęsta, niż faktycznie ma to miejsce.

Ciężko się dziwić, że dla tej wspaniałej i godnej polecenia rośliny, Skaggsowie wybrali nazwę Empress Wu - Cesarzowa Wu ( 17 II624-16 XII 705 ) , tytuł jedynej kobiety, która w Chinach sięgnęła po władzę cesarską , realnie nosiła tytuł cesarzowej   i założyła własną dynastię Zhou . Jej honorowe imię ,brzmiało  Wu Zetian  a  nadał je cesarz Zhongzong w 705 r. . Cesarzowa Wu , była faktycznym władcą Chin, podczas sprawowania władzy najpierw przez jej męża i synów od 665 do 690 , co już było precedensem w historii Chin . W 690 założyła własną dynastię Zhou (周 ),przerywając dynastię Tang. Rządziła osobiście pod nazwą 聖神皇帝( Święta i Boska Cesarzowa ).  Pochowana jest w sławnym Mauzoleum Qianling , tam, gdzie jej drugi mąż Gaozong , po śmierci którego , Empress Wu , śmiało sięgnęła po władzę.

zasięg terytorialny imperium Wu Zetian
Jak niezwykłą musiała być kobietą, by dokonać tego, czego dokonała w zdominowanych przez mężczyzn Chinach tamtych czasów, możemy tylko się domyślać a według przekazów historycznych  Wu Mei ( jej pierwsze , nadane prze rodziców imię) od dziecka wykazywała wielkie zdolności i siłę charakteru .Uchodziła za krnąbrną i upartą  , konsekwentnie odmawiała ćwiczenia się w robótkach, jakie narzucano dziewczynkom o jej pochodzeniu. Sama domagała się nauki czytania, studiowała pilnie wiele dzieł i szybko zdobyła szeroką widzę i świadomość polityczną. Jej panowanie było krytykowane ostro przez konfucjańskich historyków, ale po 1950 roku poglądy na Empress Wu i jej rządy zmieniły się . Pamięć o Wu Zetian żyje nadal - nakręcono o niej sporo filmów, programów telewizyjnych, jest także bohaterką gier komputerowych. Teraz, jej imię nosi też rekordzistka wśród host.

Niezwykłe imię dla niezwykłej hosty... Lepszego, chyba Skaggsowie nie mogli wybrać...

brzydki , niestety, kwiatostan
Moja hosta Empress Wu , w tym, 2013 roku, wejdzie w 4ty sezon. Już w ubiegłym roku górowała nad wszystkimi hostami rozmiaru XL i G (gigant) , z łatwością przerastając je i zadziwiając mnie wielkimi liśćmi. Wczesną jesienią , przesadziłam ją na nowe miejsce, gdyż tam, gdzie rosła, już zasłaniała wszystkie inne i nie miała dość miejsca, by w pełni zaprezentować swoją urodę.

Mam nadzieję, że specjalnie przygotowane stanowisko, z dużą ilością kompostu i próchnicy , wymieszanych z sezonowaną korą i leśną glebą, będzie jej odpowiadać i po cesarsku odwdzięczy się ... na co po cichu liczę, czekając z utęsknieniem wiosny i pierwszych hostowych kłów cesarzowej. Po więcej informacji i zdjęc, zapraszam na Forum Zielonozakreceni.pl :) Poll

sezon 2012 ( 3ci sezon)


zestawienie dużego liścia hosty Jurassic Park z liściem Empress Wu


Empress Wu w 2013 (4ty sezon)

25.04.2013 , pokazało się 7 kłów

16.05.,wspaniała!

... niektóre liście osiągnęły długość 50 cm

jeszcze raz Boska Empress Wu, silna i odważna kobieta

zobacz także:

ptasie skrzydła

ptasie skrzydła Natomiast na Wyspach Brytyjskich , gdzie ogrodnictwo sięgnęło szczytów Parnasu, paprocie są i powszechnie doceniane i często wykorzystywane , szczególnie w 'cienistych' kompozycjach ogrodowych . Wiele z nich wyróżniono prestiżową nagrodą Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego (Royal Horticultural Society) Award of Garden Merit (AGM).... a kto, jak kto,ale Anglicy znają się na roślinach i ogrodnictwie.


Hosty, hosty... moje ulubione  

Przeszłam długą drogę jako wielbiciel host :  zaczęłam od 'łapania' wszystkiego, co tylko pokazało się na rynku , później oczarowały mnie...
Indiańskie falbanki - hosta Navajo

Indiańskie falbanki Kiedy ją kupowałam, strona ofertowa u Fransena nie miała fotki sprzedawanej hosty. Kupiłam ją więc, niemal, jak kota w worku, opierając się tylko o krótki opis, który brzmiał : "Green leaves with a slightly rippled margin." . Słowa "rippled" i 'green" zadziałały natychmiast...

 

 

5 komentarzy:

  1. Cesarzowa jest wśród moich wymarzeńców odkąd ją pierwszy raz zobaczyłam. Piękna, dostojna i rzucająca się w oczy z daleka. Liczę na to, że kiedyś zagości w moim ogrodzie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Polu czyta to się jako swietna powiesc ...
    Tomek

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :)