środa, 6 marca 2013

Serduszka (Dicentra x) Burning HeartsTa serduszka była na mojej specjalnej liście życzeń , którą nazywam 'extraoedinaryjną' , ponieważ  zawiera rośliny do zdobycia w pierwszej kolejności poza kolejnością. Zakupiona we IX '2012  na ogrodniczych targach w Berlinie , natychmiast trafiła na dawno przygotowane i czekające na nią miejsce.
08.05.2013

Została wyhodowana przez Akira Shiozaki  , twórcę innych serduszek z mieszańcowej serii "Hearts"   ('Candy Hearts' , 'Ivory Hearts'), ale właśnie ta - 'Burning Hearts' , ma wszelkie dane, by stać się najbardziej znaną i sławiąca imię  japońskiego hybryzydera . Powstała na zlecenie i przy współpracy Skagit Gardens , z przeznaczeniem do dystrybucji na terenie USA , jednak zainteresowanie odmianą, przeszło chyba najśmielsze oczekiwania twórców.

w dniu zakupu 'IX 2012
'Burning Hearts'  jest mieszańcem Dicentra peregrina × Dicentra eximia rubra i spadkobierczynią najlepszych cech obu gatunków . Po D.  peregrina odziedziczyła niebieskie, powcinane  liście i piękny , charakterystyczny kształt stosunkowo dużego kwiatu , po drugim rodzicu , serduszce wspaniałej , wigor, wyższy wzrost i głębszą czerwono-różową barwę. W dobrych warunkach osiąga wysokość ponad 30 cm a jej koronkowe liście przybierają zadziwiająco niebieski kolor, który mocno kontrastuje z amarantowymi, pojawiającymi się późnym latem/początkiem jesieni , kwiatami.

Najlepiej czuje się w półcienistym miejscu ogrodu , w lekko kwaśnej, niezbyt zbitej glebie o dobrej wilgotności, ale bez zastoin wodnych. Polecana jest do uprawy w strefach mrozoodporności 3-9 , więc powinna bez większych problemów zimować w Polsce. Pochodzi przecież z chłodnej wyspy Hokkaido i nie jest rośliną tropikalną.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)