piątek, 12 kwietnia 2013

Przylaszczka (Hepatica)Hepatica nobilis
To jedne z najwcześniej kwitnących bylin,
malutkie, ale niezwykle urokliwe, choć czasem, trzeba je podziwiać, niemal na kolanach, z nosem przy ziemi. Należą do rodziny jaskrowatych , która liczy ponad 2 tys. tak zróżnicowanych gatunków , że ciężko je podejrzewać o jakiekolwiek związki .

Hepatica japonica "Red Forrest'
Na stanowiskach naturalnych spotkać je
można w strefie klimatu umiarkowanego półkuli północnej np w Polsce występuje tylko przylaszczka pospolita (Heptica nobilis) , choć do rodzaju zalicza się siedem gatunków.Łacińską nazwę Hepatica zawdzięcza liściom, których kształt skojarzył się botanikom z .... płatami wątroby (łac. hepar – wątroba).

Uprawiam u siebie kilka ich gatunków i odmian , niektóre już kwitną, wiec może nadszedł czas na wiosennny wpis przylaszczkowy?


Hepatica nobilis 'Rubra Plena'
Przylaszczka pospolita (Heptica nobilis syn.Anemone hepatica) , została uznana za gatunek zagrożony wyginięciem i jako roślina rzadka, została w Polsce objęta ścisłą ochroną gatunkową. Uprawiana jest w ogrodach, jako roślina gatunku, lub tez w odmianach a szczególnym powodzeniem cieszą się te o pełnych kwiatach np.'Flore Pleno Blue', czy 'Rubra Plena'.

Hepatica japonica Orihime
Przylaszczka japońska, należy do odmian przylaszczki pospolitej , choć ma swoje kultywary , sprzedawane , jako odmiany Hepatica japonica,  (syn. Hepatica nobilis var. japonica , Hepatica yunnanensis ) .Występująca dziko w Japonii , wyróżnia się okazałymi kwiatami o zmiennej barwie okwiatu – od czysto białego, poprzez różowe, czerwone, fioletowe do niebieskich. Od tej odmiany pochodzi szereg kultywarów o kwiatach różnobarwnych, pełnych, z barwnymi pręcikami, osiągających niebotyczne ceny np 500e.

Hepatica acutiloba

Jako odmiany przylaszczki pospolitej , bywają wymieniane taksony północnoamerykańskie , np Anemone acutiloba (syn. Hepatica nobilis var. acuta) , które od naszej przylaszczki pospolitej odróżniają się m.in.węższymi listkami okwiatu i większymi podkwiatkami tworzącymi pozorny kielich.Hepatica transsilvanica
Jej kuzynka, druga w kolejności, pod względem popularności występowania w ogrodach , to przylaszczka siedmiogrodzka ( Hepatica transsilvanica syn.Anemone transsilvanica), występująca na stanowiskach naturalnych  na Węgrzech i w Rumunii.

 Od przylaszczki pospolitej różni się m.in.kształtem płatków kwiatu i jego większymi rozmiarami.

Hepatica transsilvanica 'Schwanensee'

I ona posiada także swoje odmiany różniące się od gatunku kolorem kwiatów, zazwyczaj utrzymanych w kolorach od bieli , przez różowości, po fioletowo-niebieskie.

zobacz tez:

wiosna w Jędrzejówce

wiosna w Jędrzejówce 

Serduszka (Dicentra x) Burning Hearts 1 komentarz:

  1. Witaj, tu Gośka. Przede wszystkim gratuluję bardzo smacznie i z gustem opracowanej strony - katalogu Twoich dokonań w ogrodzie i w fotografii. Są zrobione spokojnie, logicznie i bez przeładowania, no i te cenne informacje dla hodowców. Brawo. A dokonania - bardzo liczne i na wysokim poziomie, w obu powyżej wymienionych dziedzinach, choć o ogrodzie mogę tylko snuć wyobrażenia

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :)