wtorek, 27 maja 2014

Rhododendron( różanecznik) 'Oberschlesien'

Wśród setek odmian różaneczników i azalii rosnących w Wojsławicach, własnie ten - różanecznik 'Oberschlesien' ( tł. Górny Śląsk) , zrobił na mnie naj... naj...największe wrażenie. I to nie z powodu zabójczej urody kwiatów, czy ich koloru... Cały karzew : pokrój i jego kolorystyka, widoczny na backu  liści jasniejszy kutner , zwraca uwagę  i prezentuje się wspaniale , ale...  nie nachalnie. 

Jego mrozoodporność jest dośc słaba, bo - 23 C , ale w Wojsławicach pięknie zimuje. Rośnie tam od 1991 r, kiedy to został podarowany przez pana J.Kwaśnika ( zakupiony w firmie Hobbie).Wydaje mi się, że jesli wogóle gdzieś go zdobędę, będę musiała bardzo starannie dobrać mu stanowisko i okrywać nieco na zimę.Póki co, szukam.

Krótka metryczka:

Rhododendron 'Oberschlesien' Grupa Insigne - hybr.Rh insigne × Rh degronianum ssp. yakushimanum

Pochodzenie: Lüttge/D.G. Hobbie 1965/66
Pokrój: zwarty kulisty, docelowa wysokość 1.5 m ; powolny wzrost
Liście: wielosezonowe; podłużne, ostro zakończone,podwinięte na brzegu; z wierzchu ciemnozielone , lekko błyszczące, zaś od spodu pokryte jasnobeżowym kutnerem ( bardzo charakterystyczne)
Kwiaty: dzwonkowate,zebrane po 18-20 w kwiatostany kilkunastocentymetrowej średnicy; dwubarwne różowe i białe, pokryte rzadkimi i słabo widocznymi cętkami ; płatki zaokrąglone i wcięte


23-letni okaz - różanecznik 'Oberschlesien' w wojsławickim arbotretum, 20.05.2014

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)