wtorek, 23 kwietnia 2013

Pulmonaria (miodunka ) 'David Ward'

Miodunka czerwona  'David Ward' , tak brzmi jej oficjalna nazwa. Pochodzi oczywiście od gatunku Pulmonaria rubra , któremu poświęciłam kilka słów przy wpisie o miodunce 'Bowles's Red'.

Jest ładną, widowiskową odmianą , od gatunku, różniącą się białym marginesem na liściach. Podobny margines ma inna rubra 'Rachel Vernie' i ona ma szanse wyprzeć 'David Ward' z ogrodów, gdyż może rosnać również na stanowiskach słonecznych. 'David Ward', niestety lubi się przypalać i musi być sadzony  w półcieniu. Wypróbowałam kilka stanowisk dla tej odmiany i jako najlepsze, uważam to w tak zwanym 'świelistym cieniu', jaki dają dość rzadkie, ruchliwe liście brzóz.. 


Jest ona zimo/półzimozieloną byliną , w zależności od warunków pogodowych zimą . Kępy osiągają wysokość ok. 35cm i składają się z podłużnych, bladozielonych, jasnoobrzeżonych liści . Kwiaty , koloru koralowo-czerwonego, pojawiają się zazwyczaj na początku IV.


U mnie dość szybko się rozrasta, zadarniając powierzchnię zgrabnymi, dość płytko  korzeniącymi się kępami . Co 3-4 lata odmładzam ją - niestety, jak wszystkie miodunki, wygląda pięknie do pewnego etapu, potem trzeba oczyścić roślinę , chyba... że zrobi to za nas zbyt mroźna zima.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)