sobota, 11 maja 2013

Hosta (funkia) War Paint

10.05.2013
War Paint, to piękny sport innej wspaniałej hosty - Niagara Falls, zarejestrowany w 2005 r przez Naylor Creek Nursery. Jej duże, sercowatego kształtu liście, są identyczne , jak u NF,  ale wiosenne  wybarwienie jest wprost cudowne i bardzo spektakularne !  Żółtego koloru centrum, otoczone jest nieregularnym, szerokim ( zajmującym połowę  powierzchni) i naciekającym marginesem o kilku odcieniach zieleni . Mocno odznaczające się nerwy i pofalowany brzeg, nadają im dramatyzmu i soczystości.

08.05.2013
Kwiaty, które zawiązują się na przełomie  VII/VIII , są lawendowe i nie mają wielkich wartości zdobniczych, ja je bezlitośnie wycinam. Z upływem czasu , liście tracą swoją jaskrawość i zielenieją, wtedy War Paint , staje się... Niagara Falls. Im jaśniejsze stanowisko i bardziej gorąca wiosna, tym szybciej ten proces przebiega. Dlatego, poleca się dla tej hosty stanowisko mocno cieniste, wilgotne  i chłodne . A naprawdę warto takie znaleźć w swoim ogrodzie, gdyż widok dojrzałej , wysokiej i szerokiej na ok. 100 cm kępy, jest nie do opisania. To niesamowite widowisko, które przyciąga wzrok i na długo zapada w pamięć.

 Moja War Paint , wchodzi właśnie w 4ty sezon. Była już dzielona, więc nie ma takich rozmiarów, jakie życzyłabym sobie, poza tym, nieszczególnie dobrałam jej stanowisko - aby była w pełnym cieniu, wysadziłam ja ze starszymi olbrzymami , typu Tenryu, które dokładnie ją przytłoczyły. Obecnie, rośnie w cieniu azalii, które też nie sa zbyt dobrym dla niej towarzystwem. Jesienią zostanie przesadzona na specjalnie przygotowane miejsce, obok Niagara Falls.

rozwijający sie z kła liść -08.05.

jeszcze kilka dni a będę podziwiać ją w całej okazałości

zobacz też:

hosty ponad wszystko !hosty ponad wszystko !

 

 

ptasie skrzydła 

 

ptasie skrzydła


Indiańskie falbanki 

 

 

Indiańskie falbanki


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)