sobota, 11 maja 2013

Arisaema sikokianum

Arisaema , zwana po polsku kokorzą , należy do rodziny obrazkowatych. Cała rodzina liczy ok.180 gatunków, które spotykane są na stanowiskach naturalnych zazwyczaj w cieplejszych i umiarkowanych regionach : w Afryce , Azji  i Ameryce Północnej. 
 Pojedynczy kwiatostan, to tzw.pseudancjum . Wydają sie być pojedynczym kwiatem o kształcie kolby ,okrytym widowiskową pochwą (spatha) , której barwa i kształt , zależą od przynależności gatunkowej.. Kwiatostany pojawiają się zazwyczaj równo z liśćmi, lub nieco wcześniej.

Arisaema sikokianum , odnaleziona została w Japonii, gdzie rośnie w wilgotnych, przepuszczalnych i bogatych w próchnicę glebach, w warunkach zacienionych i właśnie takich warunków wymaga w uprawie ogrodowej. Wiele osób obawia się je zostawiać na zimę w gruncie , woli wykopać spłaszczone bulwy i wiosna wysadzać do ogrodu.
Ja zaryzykowałam i udało się... jednak, czy bez dobrego zabezpieczenia , wynik mojego eksperymentu byłby pozytywny ?

Przez Anglików , Arisaema , zwana jest dowcipnie  Jack-in-the-Pulpit, co można przetłumaczyć 'Wacek na ambonie'. Nazwa ta ma oczywiście związek z fallicznym kształtem kwiatostanu , czy jest trafna...zobaczcie.


zobacz też:

kilka słów ... o hostachkilka słów ... o hostach  hosty ponad wszystko ! 

 

hosty ponad wszystko !

 

 

ptasie skrzydła 

 

 

 

ptasie skrzydła


Indiańskie falbanki 

 

 

 

 

Indiańskie falbanki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)