wtorek, 25 czerwca 2013

Hosta (funkia) Peedee Laughing River

Ursula Syre-Herz, która w 1992 r wprowadziła nowe intro pod nazwą Peedee Laughing River , to znana w świecie ogrodników właścicielka Coastal Gardens and Nursery , która 'zasiliła' rynek sporą ilością nowych odmian roślin: host ( nazywanych wg klucza 'Peedee') , irysów, czy dąbrówek. Nie wszystkie one są tak znane i cenione, jak właśnie Laughing River  - śliczna, waskolistna krzyżówka host Neat Splash i Iron Gate Glamour.

 Peedee  Laughing River , to hosta, która tworzy pokazowe, lejące się kępy o niezbyt dużej wysokości 20-25 cm , ale za to ich szerokość (ok.60 cm), powoduje,ze wydaje sie sporo większa.

 Jej zielone liście z zółtym marginesem i jaśniejszymi , naciekami ku centrum są długie, ostro zakończone i ujmują drobną, regularną  falbanką. Dojrzałe kępy są naprawdę warte grzechu a na efekt nie trzeba długo czekać - już 3letnia roślina tworzy dość obfite kopce. Niemal fioletowe kwiaty, ktore pokazują się na przełomie VII/VIII, osadzone są na nieproporcjonalnie ( w stosunku do wysokości hosty) długich, ok 70 cm łodygach. Ja je wycinam, choć uchodzą za jedne z ładniejszych u host.

Zalecane stanowisko dla  Peedee  Laughing River, to półcień, miejsce o dość wilgotnej, zasobnej w azot glebie. Liście nie mają zbyt dobrej substancji, należy więc chronić ją przed ślimakami.

2013 r


2015r
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)