wtorek, 25 czerwca 2013

Hosta (funkia) Sum and Substance

Piękna, olbrzymia, gigant, monumentalna, szalenie dynamiczna hosta ...Wieloma określeniami można ją opisać , ale słowa sa tylko słowami... Dopiero, kiedy spojrzy się na dojrzałą, choćby 4-letnią kępę Sum and Substance, ciężko powstrzymać westchnienie zachwytu. Wierzcie mi...To nie są puste słowa. Ta hosta łączy w sobie moc, elegancję, blask liścia i jego piękną, zmieniającą się w zależności od ilości promieni słonecznych, barwę.....Choć dość znana i popularna w ogrodach, ciągle i wciąż można odkrywać ją na nowo- od momentu , kiedy nad powierzchnia ziemi pokazują się charakterystyczne, bordowe kły, aż do jesieni, kiedy przybierając żółtą barwę zasypia, by obudzić się następnej wiosny jeszcze potężniejsza , z kilkoma kłami więcej.

Jej pochodzenie nie jest znane, wiemy tylko,ze rejestracji dokonał Paul Aden w w 1980 r..S&S, tworzy olbrzymie ( rozmiar G- gigant) kopce, złożone z sercowato-okrągłych, jasnozielonych liści, ktorych wybarwienie jest tym bardziej żołte ( limonkowe?), im więcej promieni słonecznych do nich dociera. Aby wszystko było jasne - ta hosta także nie powinna rosnąć na tzw. patelni! Najlepszym dla niej stanowiskiem jest miejsce z porannym słońcem , zaś w ciągu dnia, powinna znajdować się w obrębie świetlistego cienia, jaki dają drzewa liściaste.

Ze względu na dość szybki wzrost i swoje rozmiary ( liśc jednego z moich egzemplarzy ma długość 44 cm!), potrzebuje stanowiska zasobnego w azot , więc jeśli chcemy, aby nasza S&S rosła dynamicznie i cieszyła oczy rozmiarami , przygotujmy jej właśnie takie podłoże. Wymaga tez nieco większego nawożenia i podlewania - ja, swoje Sum and Substance, podlewam własnoręcznie sporządzana gnojówką z chwastów co 2 tygodnie. W lecie, podlewam niemal codziennie, aby gleba pod nią, stale była wilgotna.Wiosna, nim pokażą się jej kły, zasilam glebę Rosahumusem w odpowiednim, podanym przez producenta stężeniu. We wcześniejszych latach, używałam azofoskę, ale ze względu na przestawienie ogrodu na ekologiczne tory, wole jednak Rosahumus.

Należy pamiętać, że ta hosta jest jedną z grupy wysokiego ryzyka możliwością zarażenia HVX ( okres po którym może on się ujawnić wynosi nawet 8 lat); zalecana duża ostrożność przy przesadzaniu, dzieleniu i innych pracach pielęgnacyjnych (patrz: Uwaga na wirus HVX)

Moja  pierwsza S&S , pojawiła się w ogrodzie 8 lat temu...Później była wielokrotnie dzielona i jest 'matka matek' wszystkich host tej odmiany , które rosną w Jędrzejówce. Wielu moich znajomych robiło sobie zdjęcia na jej tle, stała się ulubionym 'wypełniaczem' , kiedy fotografowałam swoje dzieci a potem wnuki.  Także ona ma całe grono dzieci i wnuków ...jest załozycielka własnej, charakterystycznej dynastii ok. 60 host, które zazwyczaj mniej, lub więcej ją przypominają: Domaine de Courson, Final Sumation, Small Sum, Sumsational, Titanic , Spirit of San Louis i wiele, wiele innych.

 

 

Domaine de Courson, ciemniejszej barwy, ale widać w niej geny S&S


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)