środa, 26 czerwca 2013

Hosta (funkia) The King

Polecając do ogrodu piękną hostę The Queen  , wspominam, ze do kompletu, warto posadzić inną 'królewska ' hostę - The King, o podobnym pochodzeniu .The King bowiem, także jest sportem hosty 'Sir Richard' , zarejestrowanym w 2007 r przez Schwarza.

22.06.2013
Jej rozmiar określany jest, jako  L/XL , u mnie, w 4tym roku uprawy jeszcze nie osiągneła rozmiaru XL. Przyczyną może być uszkodzenie przez nornice 2 lata temu.Poczekam więc jeszcze rok, wtedy powinna już dobić do docelowego rozmiaru.

Jeśli tak się stanie, The King będzie prawdziwym królem hostowiska - uroda jego sercowatych, pofalowanych brzegiem liści , które wiosna są niemal  szmaragdowe  z bardzo szerokim i nieregularnym marginesem wlewającym się ku centrum długimi ,żółtymi i kremowymi smugami - już teraz jest widoczna. Charakterystyczną cecha liści  tej hosty jest jaśniejszy back, który wygląda, jak   "zmrożony" . Nalot ten łatwo się ściera. lawendowe kwiaty, pojawiające sie w VII sa lawendowe i miernej urody , ja je usuwam, aby roślina nie traciła energii na zawiązywanie nasion.

23.05.2013
Dodam,ze The King nie jest zbyt szybka w przyroście, ma zadowalające , średnie tempo rozwoju, choć chciałoby się, aby ilość kłów nieco szybciej się powiększała. Najlepszym stanowiskiem dla niej jest świetlisty cień, w którym hosta nie ulegnie poparzeniom, ale ładnie się wybarwi i dość długo te barwy utrzyma.


'zmrożony' back liścia, który łatwo się ściera

1 komentarz:

  1. Zachorowałam. King musi u mnie zagościć.... na stałe.
    Pozdrawiam ciepło
    D.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :)