czwartek, 28 lutego 2013

Pulmonaria (miodunka) Blake's Silver

Blake's Silver , to jedna z nowości miodunkowych, które w ostatnim roku pojawiły się na rynku. Jest introdukcją  ze wspaniałego ogrodu June Blake w Wicklow Mountains , połozonego w Irlandii, niedaleko Dublina ( http://www.ireland-guide.com/gardens/june-blakes-garden-and-nursery.6649.html ) .

Jest - w zależności od warunków pogodowych - pózimozieloną byliną o szarosrebrnych owłosionych liściach , z lekkimi zielonymi przebarwieniami przy ich głównym nerwie. Docelowo ma tworzyć srebrne kępy o rozmiarach 30cm x 45cm  . Choć w opisach dystrybutorów kwiaty Blake's Silver  są opisane, jako różowe i nie zmieniające barwy od pąka po dojrzałość, nie jest to do końca prawdą. Kwiat zamknięty w pąku ma barwę różową i rozwijając się,
zachowuje ją, jednak zmierzając do przekwitnięcia, staje się lawendowoniebieski z wyraźnymi i widocznymi gołym okiem plamami różu.
Czy będzie łatwo i szybko przyrastała i jak będzie się prezentować wśród innych nasadzeń, o tym, dopiero przekonam się za kilka miesięcy . Przyszła do mnie bowiem niedawno w albiońskiej paczce z innymi nowymi introdukcjami i czeka na swoje miejsce w Jędrzejówce.

pierwsza sesja fotograficzna - kwitnąca miodunka Blake's Silver
3 komentarze:

 1. Nie zgadzam się z autorem, że miodunka ta pojawiła się niedawno. W moim ogródku rośnie od ponad 10 lat. Mogę w tej chwili udostępnić foto z plamiastymi liśćmi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miodunek, z plamiastymi liścmi są dziesiątki odmian, czy została zakupiona, jako oznaczona odmiana? I jakie jest jej źródło pochodzenia, polskie?

   Usuń
  2. Dodam tez,że liście nie tyle sa plamiaste, co srebrnawo-zielone.:) Do 'plamistosci' im dość daleko:)

   Usuń

Dziękuję za komentarz :)