czwartek, 14 marca 2013

Hosta (funkia) Rainforest Sunrise

Obserwując hostowy rynek i trendy na nim panujące , z niejakim zaskoczeniem przyjęłam wiadomość, że hostą roku 2013 wg Amerykańskiego Stowarzyszenia Hodowców Host - AGHA (American Hosta Growers Association ) - została właśnie 'Rainforest Sunrise' , niewielki sport hosty 'Maui Buttercups' , intro Jima Andersona z 2003r.

Gwoli wyjaśnienia ... AGHA, wybiera od 1996 r. 'Hosta of the Year', czyli  Hostę Roku , ale nie są to, jak powszechnie się uważa, wybory najpiękniejszej, czy najelegantszej odmiany . Kandydatki , muszą spełnić kilka warunków , aby zostać zakwalifikowane do walki o ten prestiżowy tytuł , m.in. ich rynkowa cena nie może być wyższa od 15$ , muszą także odznaczać sie dobrą zdrowotnością, stabilnością cech i być powszechnie dostępne na rynku. Tak więc zachwycające, ,nowe , ale/więc droższe odmiany , nie mają szans na tytuł 'Hosta of the Year'

Po co więc takie wybory, czemu mają służyć? Są one potężnym narzędziem marketingowym dla producentów i dystrybutorów host, wskazówką, jakie hosty mają szanse znaleźć się w szerokim obrocie. Dla kupujących , z kolei, fakt  nominacji i zdobyciu tytułu, jest informacją, że nabywana roślina, nie okaże się efemerydą o zanikąjących cechach a silną i dobrze rosnącą odmianą, która będzie cieszyć w ogrodzie długie lata.


Rainforest Sunrise , jest niedużą hostą i bliżej jej do rozmiaru S, niż M , gdyż osiąga ok. 30 cm wysokości  . Z powodu jaskrawości barw ,  mocno rzuca się  w oczy wśród innych, nawet większych roślin. Jej małe, ale dobrej substancji , niemal okrągłe liście są burchlaste i  jaskrawe .: mocno żółte centrum , otoczone jest  ciemnozielonym, niezbyt szerokim, lekko naciekającym w stronę centrum marginesem . Liście ,osadzone niemal poziomo na dość krótkich ogonkach , przez co tworzą niewysoką rozetę , która mnie, kształtem przypomina rozetę Plantago , babki, będącej pospolitym
chwastem. Dobra substancja liścia, przekłada się na odporność tej hosty na 'wrogie' działania szkodników m.in. ślimaków , które nie mogą sobie poradzić z ich twardością. Możemy więc liczyć,że w posadzona w odpowiednich warunkach, do jesieni będzie cieszyć nas pięknym wyglądem.

Kwiaty , które pojawiają się na przełomie VI i VII są lawendowe i nie mają wielkich walorów zdobniczych - dobrze byłoby je usuwać, szczególnie u młodych host, aby nie traciły energii na zawiązywanie nasion.

Do mojego ogrodu, trafiła  w 2011 r, ale z pewnych powodów nie mogłam jej obserwować . Po sezonie 2012 , mogę powiedzieć, że mimo opinii  Fransena, iż ma średnie tempo wzrostu, u mnie dość dobrze rośnie i namnaża się, nawet już ją dzieliłam. Wspaniałą jej cechą jest to, że produkuje sporo liści w kępie, co dodatkowo optycznie ją powiększa.

 Nie mogąc zgodzić się z opinią Fransena, że Rainforest Sunrise  nadaje się również na słoneczne stanowiska, umieściłam ją w głębszym półcieniu. Na początku, rosła na zbyt jasnym stanowisku, na skraju nowego, młodego hostowiska, Docierało do niej trochę zbyt dużo słońca i to widać na załączonych zdjęciach - starsze liście nie wybarwione są tak soczyście, jak nowe, wypuszczone już po przesadzeniu .

24.05.2013, w wiosennych, ciemniejszych barwach


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)