piątek, 15 marca 2013

Pastorały , nie baculus pastoralis...

Kiedy przychodzi już zdecydowanie ciepła wiosna i większość wczesnych, cebulowych roślin przekwita, w ogrodach pteridomaniaków rozpoczyna się szał pastorałowy.

Niewtajemniczonym wyjaśniam, że pastorałami  nazywamy  kiełkujący i rozwijający się liść paproci ( frond)  , który przypomina w tym stadium właśnie baculus pastoralis.

Słowo baculus pastoralis  (łac.) ,  oznacza kij pasterski  a  w kościele chrześcijańskim , atrybut biskupów, opatów ,  infułatów i archimandrytów , w postaci długiej , często bogato zdobionej laski. Jej zwieńczenie , to ślimakowato zwinięta krzywaśnia (łac. kurwatura) , wewnątrz której , najczęściej znajdują się  wyobrażenia postaci świętych.


fot.Chris 73

Rozwijające się liście paproci ,  do złudzenia przypominają   to jedno z insygniów władzy kościelnej i taką trafną nazwą są określane .

Muszę przyznać,że uwielbiam je obserwować i robić  w różnych ujęciach dziesiątki zdjęć , kiedy prostując się i rozwijając, ale chowając we wnętrzu ciasno i z pietyzmem zwinięta końcówkę liścia ,  prezentują się naprawdę tajemniczo i wspaniale. To kolejny z cudów narodzin, który mnie zawsze zachwyca , zadziwia i niezmiennie przekonuje,że Matka Natura jest najdoskonalsza i najmądrzejsza.

Do okresu podziwiania pastorałowego spektaklu musi upłynąć jeszcze trochę czasu, ale może warto przypomnieć sobie jak to drzewiej bywało?


 

 Piękny i ozdobny - pastorał Athyrium ff 'Dre's Dagger'Cudownie smukłe i błyszczące pastorały Osmunda regalis ( Długosz królewski) , wyglądają z oddali, jak dinozaurze głowy na długich szyjach
Asplenium scolopendrium 'Ramosa


Asplenium scolopendrium 'Cristata'
 pastorał Onychium japonicum, świeżozielony i leciutko owłosionyWydobywąjący się dopiero , jeszcze nie wyprostowany pastorał Athyrium niponicum
Owłosiony w górnej części pastorał Dryopteris cycadina, wygląda, jak gdyby pozazdrościł
 fryzury chłopcom z The Beatlespastorały rozwijające się w liście: Athyrium ff 'Dre's Dagger' , Osmunda regalis   i  Dryopteris erythrosora 'Prolifica'

zobacz też:

ptasie skrzydła

skrzydła?

Urzeczona...

'Ramosum'

2 komentarze:

Dziękuję za komentarz :)