sobota, 5 października 2013

Polypodium cambricum 'Oxford Gold'

syn.Polypodium australe 'Oxford Gold'

'Oxford Gold', jest mniej popularną odmianą Polypodium cambricum - jednego z trzech gatunków paprotek występujących w stanie naturalnym na terenie Europy, prócz  Polypodium vulgare i Polypodium  interjectum. Zakupiłam ją na wiosennych targach ogrodniczych w Berlinie i prawdę powiedziawszy, obserwowałam bez większego zainteresowania, gdyż poza długością frondów,  nie widziałam w niej niczego wyjątkowego.

Podobnie, jak gatunek, 'Oxford Gold' jest paprotką zimozieloną , bardzo późno rozpoczynającą wegetację. Dopiero w VIII/IX wypuszcza młode liście i właśnie w tym czasie zaleca się usuwać stare, ubiegłoroczne. Wymagania co do stanowiska ma także podobne , lecz w bardziej słonecznych miejscach, uwydatnia się cecha , wyróżniająca tą odmianę : jej liście przebarwiają się miejscami ( szczególnie na końcówkach listków), na żółto, co znalazło odzwierciedlenie w nazwie ('Gold') . Uważana jest za jedną z większych odmian paprotek.

Ze względu na pochodzenie,najlepiej czuje się na ciepłych i dość suchych stanowiskach ( zaleca się na okres zimy dobrze zabezpieczać agrowłókniną i/lub stroiszem iglastym )  , w niekwaśnej glebie. Może rosnąć nawet w pełnym słońcu , wtedy nabiera cieplejszych , bardziej interesujących barw. U mnie, rośnie na suchym murku skalnym o południowo-zachodniej wystawie i przyznam,ze od kiedy ją tam wysadziłam, mile zaskoczyła mnie kolorystycznymi przebarwieniami.
 .2 komentarze:

  1. Prachtige varen, maar wat is het verschil met de Polystichum cambricum?

    OdpowiedzUsuń
  2. Hello :) I think that you're asking about Polypodium cambricum?:)
    My observation is that the variety 'Oxford Gold'ma little larger leaves and especially (as I wrote in the text) are stained with different - the sunny yellow color.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :)