środa, 4 lutego 2015

Triosteum himalayanum

Triosteum himalayanum  , mimo, iż jest rośliną łatwą w uprawie, ba... nie sprawiającą jakichkolwiek kłopotów, rzadko można spotykać w polskich ogrodach . Ta wieloletnia bylina pochodzi z Chin i jak pisał pewien Amerykanin , nasiona tej rośliny były jedynymi na Płaskowyżu Tybetańskim, jakie udało się pozyskać w trakcie wyprawy, gdyż tylko one "nie były zżerane przez te cholerne jaki".

Gęsto owłosione łodygi  o długości do 60 cmrozgałęzione na szczycie w dwóch przeciwstawnych kierunkach  . Zazwyczaj na łodydze wyrasta ok 10 par jajowatych liści także pokrytych włoskami. Młode, wiosenne listki są mocno owłosione i mają czerwonawy kolor. 2 do 5 kwiatów  skupionych jest najczęściej  na szczycie łodygi, jakby w kolebce tworzonej przez szczytową parę liści.Są one żółto-zielone ( nie białe, jak wyczytałam  u pewnego polskiego fachowca  - białymi kwitną inne gatunki Triosteum)fioletowo-bordowym wnętrzem . Okrągły, czerwony owoc ma ok 1  cm średnicy i zwieńczony krótkim "dziobkiem" .

Dobrze znosi nasz klimat - u mnie w ogrodzie, bez jakiegokolwiek zabezpieczenia przetrwało doskonale mrozy -20C. Wymaga stanowiska półcienistego i żyznej, dość wilgotnej gleby. Roślina pokazana na zdjęciach rośnie w kwasnej , lekkiej ziemi, wzbogaconej nieco przekompostowaną korą. Latem podlewana jest regularnie razem z innymi roślinami, które towarzyszą hostom i paprociom w Jędrzejówce.


wiosenne wybarwienie

koniec V/pocz.VI ... rozwija się para szczytowych liści...

... skrywających pąki kwiatowe

pojawiają się zielonożółte , nieco niepozorne kwiaty


etapy dojrzewania owoców
koniec VII

połowa IX
koniec IX

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)