sobota, 16 marca 2013

'Striptease' ... robi kasę !"Stripstease" , to niewiarygodnie piękny , łatwo rozpoznawalny i bardzo różniący się od rośliny matecznej, sport znanej i popularnej hosty 'Gold Standard' , uzyskany przez Thompsonów .
W tamtym okresie - w 1991r  - zadziwiające odmiany, jakie dziś są w ofertach wielu dystrybutorów , nikomu nawet się nie śniły. ' Striptease', pojawiając się na rynku, wywołała pożądanie w tysiącach serc hostamaniaków a co za tym idzie, duży na nią popyt.  Konsekwencje były łatwe do przewidzenia - hosta dość długo utrzymywała wysoką cenę .  Stąd właśnie prawdziwość tytułowego powiedzonka.Obecnie, można ją kupić w Polsce za cenę ok. 20 zł , u sprzedawców europejskich kosztuje ok.8-10e.
Co takiego miała i ma w sobie 'Striptease'  ,że mimo upływu ponad 20 lat, wciąż jest hostą poszukiwana i z przyjemnością nasadzaną w cienistych ogrodach? Otóż była ona jedną z pierwszych, o ile nie pierwszą hosta o tak pięknym wybarwieniu i wyraźnym, kilkukolorowym wzorem na liściach 

majowa , podbita błękitem, świeżość liści
Jaśniejsze , o zmiennej kolorystyce , bo najpierw zielone, potem zmieniające się niemal w kremowe centrum otoczone jest ciemniejszym marginesem, który dodatkowo, oddzielony jest od niego jaśniejszą nitką . Liście są podłużne, ostro zakończone i każdy z nich pięknie i na swój sposób prezentuje noszony wzór.
Kwiaty, pośledniej urody , są lawendowe i pojawiają sie zazwyczaj w VI. Nie maja walorów ozdobnych, ja zazwyczaj je wycinam.

VI/VII

w lipcu - liść zielenieje a jego centrum rozjaśnia się

Ponieważ 'Striptease' zrobiła prawdziwa furorę na rynku, hodowcy i hybrydyzerzy, postanowili wykorzystać jej popularność . Wielu z nich rozpoczęło prace nad krzyżowaniem tak atrakcyjnej i - jak to się okazało - plennej odmiany . Ona sama  dopomogła , mutując i wydając na świat sporty, które stały się zaczątkiem prawdziwej rodziny.  Dziś, o 'Striptease' można powiedzieć, że jest założycielką wielkiej  dynastii : matką i babcią sporej , bo liczącej ok. 50 odmian host . Najbardziej znane, to :  Gypsy Rose , Hanky Panky , Juha , Kiwi Full Monty , Lady Godiva , White Bikini , Mata Hari , Pole Cat , Risky Business , Naked Lady ,Yellow Polka Dot Bikini , Obscene Gesture... i wielu innych.

początek maja, rozwijająca skrzydła 'Striptease'


Zazwyczaj, jej wielkość podawana jest , jako średnia (M) , u mnie, na hostowisku, gdzie posadziłam 3 sztuki obok siebie, wygląda mi raczej wielkością na rozmiar L, być może jest to jednak złudzenie, bo 'Striptease' szybko się mnoży, rozrasta i tworzy szeroką, gęsto wypełniona liśćmi kępę.

Musze dodać,że ta hosta, jako stara i bardzo ładna odmiana, była ( i chyba nawet teraz jest) dzielona przez wielu hodowców w celu np wymiany na inne odmiany. 20 lat temu, problem HVX, zabójczego dla host wirusa , nie był znany wielbicielom tych roślin. Dzielone były także i rozpowszechniane egzemplarze , będące nosicielami  wirusa, dlatego uważa się, że 'Striptease' jest hostą z grupy wysokiego ryzyka, i wymaga obserwacji w ogrodzie a wszelkie prace pielęgnacyjne, powinny być wykonywane zgodnie z   zaleceniami profilaktyki HVX.

Moje egzemplarze, a mam ich trzy na tak zwanym starym hostowisku, liczą sobie już 6ty sezon. Przechodziły w tym czasie różne koleje losu:  kilkakrotnie były dzielone, przesadzane , stały zalane wodą podczas podtopienia w 2010r, przeżyły tez okres letniego przesuszania na słonecznej patelni , jaka na początku była Jędrzjówka.... Muszę napisać,że  mimo urody, jak żadna inna hosta, świetnie przystosowuje się do warunków , nie tylko egzystując, ale ciesząc oko i ładnie namnażając się. Ma jedną, jedyną wadę : nie należy do host 'odpornych na jesień'. szybko traci swoja urodę i w połowie października jest już tylko kupką suchych liści.


11.05.2012, wiosenne wcielenie 'Striptease' , kępy jeszcze nie w pełni rozwinięte


 10.06.2012,  w pełni hostowego sezonu 


11.07.2012, z pierwszymi pąkami kwiatowymi
w 2012 r, z pojawiła się mutacja , którą oddzieliłam .... zobaczymy, co się się z niej rozwinie
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)