środa, 20 marca 2013

Zbyt długa zima

Boże Narodzenie 2012 zawiodło nas pogodowo, nie spędzaliśmy go w scenerii , jakiej oczekiwaliśmy i jaka pasuje najlepiej do ustrojonej choinki. Matka Natura być może postanowiła nam wynagrodzić ten zawód i prawdopodobnie zarządziła , że Wielkanoc 2013 będzie nie zielono-forsycjowa a śnieżna i zimna.
 Fakt, że w tym roku, Wielkanoc  przypada  w III, więc stosunkowo wcześnie, ale mimo to, nikt nie spodziewał się takich zwałów śniegu i temperatury oscylującej w okolicach -10, -15 C.

Tymczasem, szczególnie z ciepłego Albionu, zaczęły schodzić się paczki z zamówionymi zimą roślinami. Trzeba je rozpakować, podlać i umieścić w dość chłodnym , ale widnym miejscu. Problem w tym, że takie miejsca już są zapełnione . Nie pozostało mi więc nic innego, jak rozścielić na podłodze w salonie, vis a vis drzwi tarasowych, nieprzemakalną plandekę i tam ustawiać doniczki z roślinami. Także  na niej miejsce się kończy, muszę więc pomyśleć nad nowym 'magazynem'.


Parapety okien, zajęte są przez rośliny kwitnące - w II były to hiacynty, później prymule, teraz, ich miejsce zajęły narcyzy, które powoli, kwiat za kwiatem , wchodzą w okres kwitnienia.
Mam nadzieję, że niedługo wiosna przypomni sobie o nas i będę mogła pozbyć się z domu , tego całego roślinnego majdanu , bo hodowla w mieszkaniu nie wpływa na nie dobrze... Nie ma to, jak ciesząca obie strony uprawa w gruncie , na odpowiednio przygotowanym stanowisku.

Kilka fotek z przedwiośnianego ...domowego ogródka 2013

 Asplenium scolopendrium 'Ramosum'


hosta Hirao Majesty


Osmunda regalis var spectabilis


Cyklamen dyskowaty (Cyclamen coum)


Asplenium scolopendrium 'Angustatum'


Syneilesis aconitifolia


Osmunda regalishosta Sno Conenarcyz 'Suzy'


Lilium poilanei


1 komentarz:

  1. ale masz wiosnę w domu,takie piękności cieszą oczy,oby jak najszybciej za oknem były takie widoki

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :)