czwartek, 21 marca 2013

Hosta (funkia) Frisian Waving Steel

Ta  niezarejestrowana i nowa na rynku hybryda host ( Grand Slam' x 'Sky Dancer' ) , jest dziełem mało znanego do tej pory hodowcy, Bate Aukema . Ponieważ 'stworzył' całą serię świetnych host,nazwaną wspólnym mianem "Frisian" ( nie wszystkie są jeszcze dostępne w sprzedaży, ale można je podziwiać na autorskich zdjęciach ) zainteresowanie hostacholików objęło i jego osobę. Wielbiciele host ze znanego forum Garden Web poprosili Bate Aukema , aby napisał kilka słów o sobie i serii 'Frisian'.

Co ujawnił ten tajemniczy hodowca?

Bate Aukema mieszka w Holandii, ma obecnie 54 lata. Swoją pierwszą hostę wprowadził na niekomercyjny rynek holenderski w 2010 r .Była to dostępna od 2012 r Frisian Pride. Cieszy się ona ogromnym powodzeniem, gdyż toleruje sporo słońca, ba ,nawet do lepszego wybarwienia jest jej ono potrzebne - szczególnie łagodne popołudniowo - przedwieczorne promienie.

Drugą hostą, jaką planował wprowadzić na rynek w 2012 r jest właśnie Frisian Waving Steel , o której sam introduktor mówi,iż jej liście nie mają co prawda substancji stali, ale zupełnie dobrą a i kolorem stal przypominają... Inne hosty z serii 'Frisian' , to m.in. Frisian Association , Frisian Changing Green , Frisian Desert , Frisian Elegance , Frisian Falls ... niestety, jeszcze nie do nabycia, musimy poczekać.

Jak napisałam, to świeżynka na hostowym rynku, więc ciężko stwierdzić, jak będzie się w kolejnych latach spisywać.  

Zapowiada się naprawdę obiecująco - połączenie niebieskiego koloru ( hosta utrzymuje go cały sezon ,podczas, gdy inne niebieskie hosty są już zielone) i wspaniałej, regularnej falbany, powoduje szybsze bicie serca.  
Liście  maja nie tylko wspaniały kolor ,są bardzo grube,  z wyraźnie odznaczającym się unerwieniem.  Ich substancja wskazuje, że ślimaki nie są jej groźne, nie widziałam  też , jakichkolwiek uszkodzeń od żerowania prosionków. Back liścia jaśniejszy, jakby przypudrowany 
jasnoniebieskim proszkiem.  


  Następną , charakterystyczną i urozmaicającą wygląd , cechą tej hosty, są wyraźnie i mocno
nakrapiane na czerwono ogonki.

Kwiaty, które u mnie pojawiły się na przełomie VIII/IX , są białe z lawendowym, szerokim pasem a ich  pąki, ciemnolawendowe. Czy ten termin kwitnienia spowodowany był przenosinami z Holandii do mojego ogrodu i czy właśnie w tym terminie FWS bedzie kwitła , odpowiem sobie w przyszłym roku.

Nowy wpis o tej hoście po 4 latach uprawy tutaj 
Zapraszam :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)