wtorek, 19 marca 2013

Lepiężnik japoński (Petasites japonicus)

Petasites japonicus var. giganteus
Petasites japonicus var. giganteus , tak poprawnie brzmi nazwa tego roślinnego giganta, który wyglądem przypomina nieco rabarbar.

  Charakterystyczne, okrągłe liście sa dobrze widoczne z daleka, gdyż osiagają, jak i cała roślina , naprawdę olbrzymie rozmiary. 
Ok.150 cm wysokości, przy podobnej rozpiętości, to wielkość,osiągnąć , jaką lepiężnik japoński potrafi , jeśli ma zapewnione warunki, jakie lubi: wilgotne i lekko półcieniste. Łatwo przystosowuje się do odczynu ph gleby i jeśli tylko spodoba mu się miejsce, łatwo ukorzeni się a nawet może stać się nieco agresywny. Znany jest bowiem z 'łazęgowania' po ogrodzie. Często spotykamy go tam, gdzie nie był sadzony. Jest to problem, zwłaszcza w mniejszych ogrodach , dlatego najlepiej 'uwięzić' go w dużym pojemniku wkopanym w grunt razem z rośliną. 

'Nishiko Buki'
. Kogo - jak mnie - nie przeraża ta cecha, znajdzie w lepiężniku wdzięczna roślinę do nasadzeń nadwodnych ( może   rosnać także w kilkucentymetrowym zatopieniu), która nie wymaga jakichkolwiek zabiegów pielęgnacyjnych , prócz ewentualnej ochrony przed ślimakami, dla których stanowi wielki przysmak 
Oprócz gatunku, w ogrodach uprawiana jest też odmiana 'Nishiko Buki' o liściach streaked , czyli w zielono-żółto-biały 'rzucik' . Szczególnie jest atrakcyjna , jako tło dla mniejszych i ciemniejszych roślin np paproci, czy  host.

Ciekawą cechą lepiężnika jest pojawianie się  wczesną wiosną kwiatów a dopiero potem i w nieco oddalonych miejscach, liści. U mnie, pierwsze pąki kwiatów,zauważyłam już na początku marca 2013 i gdyby przedwiośnie było dość ciepłe, już pewnie kwitł by. Niestety, niesprzyjająca aura z opadami śniegu, zahamowała tymczasowo rozrost pąków a z nich kwiatów.wczesną wiosną , najpierw wybijają z ziemi oryginalne zawiązki kwiatów


dod.11.04.2013

dwuletnia roślina na hostowiskuzobacz też:

Ptasie skrzydła, czyli kilka słów o paprociach  


ptasie skrzydła

Baculus pastoralis ?   

- o pastorałach  , niekoniecznie w aspekcie religijnym

Baculus pastoralis ?

1 komentarz:

  1. To fajna roślina na duże tereny i świetnie może zastępować popularną ostatnio a u nas trudną do hodowli gunerę. A 'Nishiko Buki' dodatkowo o ciekawym ubarwieniu. Zapisuję więc sobie w zeszycik roślin poszukiwanych.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :)