piątek, 12 kwietnia 2013

Prymula 'Lord Saye en Sele'

Primula auricula 'Lord Saye en Sele' ('Lord Saye and Sele'?) , należy do olbrzymiej rodziny pierwiosnków łyszczaków, których zarejestrowanych odmian , ujętych np w RHS Plantfinder jest ponad 700 odmian. Gatunek jest - w zalezności od strefy uprawy -  zimo, lub półzimozieloną byliną, tworzącą poziomą rozetkę skórzastych , zielonej barwy liści , która wiosną, najczęściej w IV rozkwita żółtymi kwiatami zebranymi w baldachy na szczycie ok. 20 cm łodyżek. Występuje na stanowiskach naturalnych i w polskich  Tatrach,  na skałach wapiennych od regli po najwyższe szczyty, można je spotkać w  Alpach, Apeninach i na Bałkanach ale uprawa w ogrodzie często 'nie wypala', gdyż łuszczak wymaga dużej wiedzy hodowcy i niełatwo mu stworzyć  dokładnie takie warunki, jakich potrzebuje i jakie lubi.


 Rośliny spotykane w obrocie handlowym , sprzedawane pod nazwą Primula auricula, to zazwyczaj mieszańce łyszczaka z innymi gatunkami np pierwiosnkiem omszonym. Tak wielka ilośc odmian, spowodowana jest oczywiście atrakcyjnością roślin, łatwością krzyżowania, oraz wielką rzeszą wielbicieli ... ale to temat na osobny wpis.

Zazwyczaj , auricule dzieli się na 4 grupy:
  • "Alpine" - odmiany alpejskie
  • "Double" - odmiany pełne
  •  "Show" - odmiany szczególnie pokazowe
  • "Border  - odmiany obwódkowe, podobne do odmian "Show", ale mniej ozdobne

Primula auricula 'Lord Saye en Sele'  , należy do grupy "Show" , roślin o pojedynczych, niemal ascetycznych kwiatach, ale o niezwykle ozdobnej obwódce wokół białego, położonego centralnie oka , kontrastującego z gardzielą.Na początku, kiedy kwiat się rozwija, wydaje się być zółtawo-limonkowy i tylko białe oko i pofalowany brzeg płatków uatrakcyjnią jego wygląd. W miarę 'dojrzewania', na płatkach pojawiają się przebarwienia w delikatnych, pastelowych kolorach : zółtym, zielonym i czerwono-brązowym.Położone są one poziomo: zielono-zółta warstwa i pionowo , na skraju płatków morelowa, przekształcająca się w czerwonobrązową.Do tego wszystkiego, płatki pokryte są omszeniem , białymi kropeczkami , których wypukłość można delikatnie wyczuć opuszkiem palca.
Listki o stalowozielonym kolorze także pokryte są drobnymi włoskami i kropeczkami w tym samym kolorze, powodując,że  'Lord Saye and Sele' postrzegany jest , jako piękna, pastelowa roślina.

pierwszy Lord Saye and Sele
Nie do końca jest wiadoma prawidłowa nazwa tej prymuli, kupiłam ja, jako  'Lord Saye en Sele' , w w większości źródeł i dystrybutorów właśnie pod takim imieniem ją spotykamy. Jednak niepowtarzalność członów nazwy , wskazywałaby na związek z angielskim tytułem

baron Saye and Sele  , który został stworzony w 1447r.  dla uhonorowania Jamesa Fiennes'a za zasługi w wojnie stuletniej. Do dziś ten tytuł Parów Anglii jest w użyciu i nadal przekazywany z pokolenia na pokolenie.

Wymaga stanowiska lekko półcienistego, ale z dostępem do łagodnych promieni słonecznych, o zasadowym odczynie gleby i dość dobrym drenażu . Na zimę lepiej lekko zabezpieczyć np stroiszem iglastym , lub agrowłókniną. Za tą odrobinę starań, odwdzięczy się pięknym i obfitym kwitnieniem .


 
04.04.2013
 
08.04.2013

12.04.2013zobacz też:

Primula 'Ramona'


 

Cieszynianka wiosenna ( Hacquetia epipactis )Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)