wtorek, 30 kwietnia 2013

Serduszka okazałe (Lamprocapnos spectabilis)

serduszka, odmiana 'Valentine'
 Serduszka okazałe,  to bylina spotykana na stanowiskach naturalnych w Azji , głównie  w Chinach i Korei , ale i na Syberii, oraz w Japonii. Do 1997 r. zaliczana do rodzaju Dicentra (serduszka), obecnie wyodrębniona jest w osobny rodzaj Lamprocapnos. Do uprawy ogrodowej serduszki trafiły już w XIX w i szybko zdobyły popularność, nawet w ogrodach wiejskich.
Teraz przeżywają swój renesans, zasłużenie wracając do cienistych ogrodów.

ekspresowa .... 19.04....
23.04.!
Jest chyba pierwszą dużą byliną, która zakwita po zimie - wzniesiona ( wys. ok 100 cm z kwiatami) i stosunkowo szeroka roślina składa się z przewieszających się łodyżek ( pustych w środku) , na których osadzone są zielononiebieskie liście .
U odmiany "Gold Heart" są one żółte, lub kanarkowożółte, w zależności od stanowiska. Wraz z upływem sezonu , najczęściej od VIII, łodygi zaczynają żółknąć i zamierać. Zaleca się je usuwać, aby nie szpeciły rabaty.

2-2,5 cm kwiaty, które pojawiają się wiosną (IV-VI), najczęściej w maju , utrzymują się zazwyczaj do czerwca i u gatunku przypominają kształtem ciemnoróżowe (fuksjowe serca z białym klinem i 'doczepioną' do niego , zwieszająca się łezką .
28.04.
 U odmiany 'Alba', kwiaty są oczywiście białe a u odmiany 'Valentine' o barwie pięknej ,stonowanej  czerwieni.
Najczęściej tworzą zwisające grono, pod którym łodyżka ugina się i układa poziomo w stosunku do podłoża. Ich wygląd często znajduje odbicie w gwarowych nazwach tej rośliny np 'Biskupie serca', czy "Serce Jasia".

05.05.
Mam ją na kilku stanowiskach : na hostowisku, , gdzie w próchnicznej, zasobnej glebie, doskonale się czują, pięknie radzi sobie tez w ciężkiej, gliniastej glebie na mojej przydomowej działce. Najgorzej rosła na zbyt słonecznym stanowisku, w kwaśnej, piaszczystej glebie - radziła sobie, ale była wiele mniejsza od innych egzemplarzy.

serduszka 'Valentine' ...trudno nie zgodzić się z gwarową nazwą 'ładniczka'dorosły egzemplarz rosnący na hostowisku, w wilgotnej, próchnicznej glebie i cieniu 60%


inna roślina, na gliniastej, ciężkiej glebie, ale także w półcieniuodmiana Alba na hostowiskuzobacz też:

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)