wtorek, 10 września 2013

Czosnek skalny (Allium montanum)

Czosnek skalny był jedną z pierwszych roślin, jakie kupiłam sporo lat temu na tzw. skalniak. Dziś w dobie
crevice gardens, to, co uchodziło za mój skalniak, ciężko byłoby nim nazwać... ale to temat na inny wpis. Dziś, mój 'skalniak' nie istnieje, obsadziłam go drzewami i tylko resztki roślin najtrwalszych i najbardziej odpornych, potrafiących się przystosować do nowych warunków, świadczą o tym, że coś takiego istniało. Jedną z takich roślin, jest właśnie ten nieco niepozorny czosnek, osiągający u mnie wysokość ok. 20 cm. W naturze, choć rzadko spotykany, występuje w Tatrach i Pieninach a góralki używają go nadal, jako przyprawy. Przyznam, że ja nie próbowałam jak smakuje.

Zaczyna kwitnąć wczesnym latem, od początku lipca podziwiam jego nieduże i zaokrąglone, liliowe, czy też , jak twierdzą inni, wrzosowe baldachy. Dziś, choć jest już niemal połowa września, nadal kwitnie i ściąga dziesiątki motyli, które uwielbiają przesiadywać na ich czubku, grzejąc sie w słońcu.

Jest rośliną miododajną i poza dość suchym, najlepiej niezbyt kwaśnym stanowiskiem, nie ma żadnych wymagań. U mnie, w kwaśnej, piaszczystej glebie przetrwał wszelkie dole i niedole, ładnie się namnożył i już pod koniec kwietnia  cieszy niebieskawymi , postawionymi na sztorc , listkami.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)