środa, 11 września 2013

Orliczek bezostrogowy (Semiaquilegia ecalcarata)

16.05., kwiat przypomina nieco orlika
Orliczek bezostrogowy, jest niewielką , osiagającą ok 30 cm wzrostu bylinką, która towarzyszy moim hostom i paprociom w Jędrzejówce. Pochodzi z Chin , gdzie spotkać ją można na lekko cienistych stanowiskach ( łąki, świetliste zarośla) , ale i w polskich ogrodach dobrze, daje sobie  radę, jeśli zapewnimy jej trochę jasnego cienia, wilgoć i lekko kwaśne podłoże.

IX, nasiennik orliczka bezostrogowego
Choć uchodzi za roślinę krótkowieczną, nie trzeba się martwić,że zniknie z ogrodu - bardzo obficie zawiązuje nasiona i rozsiewa się więcej, niż zadowalająco. Młode siewki stają się rozpoznawalne wiosną następnego roku, trzeba wiec zwrócić uwagę, aby w szale wiosennych porządków ich nie wypielić.

Jest  z wyglądu , bardzo delikatną rośliną  - nisko rozłożone, szersze, niż wyższe kępki składają się z powcinanych, ażurowych listków na dość długich ogonkach , porównywanych czasem do paproci. Mnie, bardziej przypominają listki  kokoryczy.

Szybko zaczyna wegetację i już w IV cieszy nie tylko niebieskawozielonym kolorem kęp, ale podziwiać możemy  pojawiające się pędy kwiatowe, które w miarę wzrostu wypuszczają boczne odrosty, tworząc luźną wiechę . Pierwsze ciemnoróżowe kwiaty, nieco podobne do  kwiatów orlika, ale sporo mniejsze i nie posiadające charakterystycznych ostróg, pojawiają się w moim ogrodzie już w ostatnich dniach IV i przez cały niemal V , rozwijają się stopniowo.

  pełnia kwitnienia przypada na drugą dekadę V
Każdej wiosny pilnie wypatruję siewek orliczka bezostrogowego, przenoszę je ( pojawiają się czasem kilka metrów od roślin matecznych)  w jedno miejsce, aby doczekać się większego ich skupiska, gdyż dopiero przy większej ilości roślin tworzy oryginalną, delikatną plamę kolorystyczną.

Semiaquilegia ecalcarata , to jedna z tych roślin, którą bardzo ciężko jest fotografować. Przyczyną jest oczywiście jej ażurowa, nieco chaotyczna budowa ...ale chyba warto próbować?

14.04. - orliczek budzi sie po zimie ; niżej młode siewki , które rozsiały się wokół żurawki27.04.2013


08.05., rozkwitły pierwsze kawiaty10.05., fotka nieco niewyraźna, gdyż obiektyw ustawiony był na znajdującą się w tle hostę Blue Cascade16.05., pełnia kwitnienia a niektóre kwiaty już w fazie zawiązywania nasienników
08.09., nasiona już wysypane , więc wiosną nie należy ( w ich sąsiedztwie)  przesadzać z pieleniem

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)