środa, 11 września 2013

Dryopteris erythrosora (Nerecznica czerwonozawijkowa)

25.V.2013
Dryopteris erythrosora, ze względu na swój niecodzienny kolor, jest jedną z najpopularniejszych paproci w europejskich ogrodach. Uprawiają ją nie tylko zagorzali kolekcjonerzy, ale także 'zwykli' ogrodnicy, niekoniecznie miłośnicy paproci . Mniej znane, ale również dostępne na naszym rynku są dwie odmiany gatunku ' Brillance' i 'Prolifica'.

10.V.2013

27.VII.
Wykorzystywana bywa do ciekawych zestawień kolorystycznych, gdyz jej młode listki , rozwijając sie z pastorałów, przybierają ciekawy i dość rzadki pomarańczowy kolor. Jednak nazwa tej nerecznicy -'czerwonozawijkowa' , nie pochodzi od koloru liści ale tak, jak  greckie słowo 'erythros' w łacińskiej nazwie, dotyczy koloru zawijek (indusium). Są one wyrostkami skórki backu  liścia paproci, chroniącymi  jej zarodnie.

początek V, piękne, ozdobne pastorały
Nerecznica czerwonozawijkowa jest przybyszem z Azji , występuje na stanowiskach naturalnych w  Japonii,Korei i Chinach, jednak świetnie znosi nasze mroźne zimy, szczególnie przykryta  śniegiem, dającym ochronę zimozielonym liściom. Ja , na wszelki wypadek, po niezwykle szkodliwej dla roślin zimie 2011/12, przykrywam ją gałązkami iglastymi , lub białą włókniną.

06.VI.2013, z hostą Kisuji
Oglądałam niegdyś zdjęcia angielskich ogrodów i urzekły mnie te paprocie nasadzane w masie . Wysokie na ok. 60-70 cm, rożnokolorowe ( zielone, czerwonanwobrązowe, rude...) liście , świetnie współgrały z innymi, mniej jaskrawymi nasadzeniami. Postanowiłam więc nie tylko tu i tam je dosadzić, ale po wykopaniu kilku host i hortensji, stworzyłam zakątek 'czerwonozawijkowy', w którym posadziłam również konwalie 'Striata' i kopytniki. Gleba w Jędrzejówce z natury jest lekko kwaśna i stale zasilana w wodę a to właśnie warunki, jakie trzeba zapewnić tej nerecznicy.
VII.2013


Jak widać, moim paprociom sporo brakuje do dojrzałości, ale i tak , ten właśnie kącik jest jednym z moich ulubionych w Jędrzejówce.
 10.05., pomarańczowe pastorały, rozwijają się w rude liście19.V., młode, świeżo rozwiniete frondy Dryopteris erythrosora  z konwaliami 'Striata' ;  w tle kokorycz pogięta (Corydalis flexuosa) 'Purple Leaf’


24.05.20.06.


  24.06.


 27.07., fragment kacika 'czerwonozawijkowego' 27.07., wypuszczają nadal młode liście30.08.2013.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)