czwartek, 12 września 2013

Hosta (funkia) Stiletto

Stiletto , jest jedną z najlepiej znanych ogrodnikom host. Ta hybryda host."Amy Aden" × h. pulchella ('Variegated'?), została zarejestrowana przez Paula Adena już dość dawno,w 1987 r i od tamtej pory, znalazła się w niemal każdym cienistym ogrodzie. Co przesądziło o takiej popularności tego malucha o rozmiarze S ?

Przede wszystkim bezproblemowa uprawa, spora odporność na słońce i suszę,  oraz duże tempo namnażania się... Te zalety, uczyniły ze Stiletto , jedną z ulubionych roślin obwódkowych na cienistych rabatach , roślin - wypełniaczy , między większymi rozmiarowo hostami i paprociami... Często, można spotkać Stiletto na północno-wschodnich stokach skalniaków, czyli w miejscach, gdzie nie chcą rosnąć lubiące słońce, 'skalniaczki'.

Jej liście - zielone z mocno pofalowanym, białym wąziutkim marginesem- układają się w kaskadową, ale nieco rozchodząca się kępę, gdyż właśnie w taki sposób Stiletto się mnoży - za pomocą podziemnych kłaczy, z których wyrastają kolejne rośliny. Kwiaty, które pokazują się w VII/VIII , są ciemnofioletowe i osadzone na stosunkowo wysokich łodyżkach. Nie mają wielkich walorów zdobniczych, ale wg mnie, Stiletto, jest jedną z niewielu host, którym z kwiatami 'jest do twarzy'.

Bardzo dobrze znosi uprawę w pojemnikach - wszelkiego rodzaju donicach i skrzyniach, polecam ją więc do urozmaicenia północnych, czy zachodnich tarasów, schodów, czy nawet balkonów, miejsc, w  których niewiele roślin można uprawiać.


lipcowe kwiaty Stiletto 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)