środa, 4 września 2013

Heuchera 'Berry Smoothie '

26.05.
Żurawkę 'Berry Smoothie' , kupiłam chyba 4 lata temu u brytyjskiego sprzedawcy.Nie była dostępna na polskim rynku, dopiero pod koniec tamtego sezonu pojawiła się , dość droga, w nielicznych szkółkach. Zrobiła na mnie wrażenie , zarówno na fotkach sprzedawcy , jak i w realu, kiedy dwie małe sadzonki  opatrzone kolorową etykieta, dotarły do mnie z Albionu. Od tamtej pory , jest jedną z moich ulubionych żurawek i często mnożę ją przez ukorzenianie krótkopędów.

09.06
Dorasta do ok. 30 cm wysokości i tworzy śliczne , zwarte kępki o kolorze , który określiłabym, jako malinowy z ciemniejszymi, bordowymi żyłkami unerwienia i widocznym, w miarę dojrzewania liści, jaśniejszym, białawym marmurkiem. Szczególnie  piękny , nasycony kolor mają młode liście, warto więc często odmładzać kępy ( jeśli  łagodna zima za nas tego nie zrobi)

28.08.
Jej drobne, białe, nieco podbite różem kwiatki , pojawiają się w rożnym okresie, w tej chwili, na początku IX, także kilka kwitnie. Nie przepadam za nimi i zaraz po rozwinięciu, wycinam wraz z bordowymi łodyżkami . Nie lubie, gdy zaschnięte , górują nad żurawkami a nasion nie zbieram i nie wysiewam.


30.08.

Żurawka 'Berry Smoothie' , to odmiana, która w Jędrzejowce, rośnie w wielu miejscach , szczególnie lubię ją zestawiać z roślinami o zimnych barwach np niebieskimi hostami, ale pierwsza, mateczna kępa, rośnie w półcieniu , u stóp powojnika 'Danuta', gdzie ma za towarzystwo prymule 'Francesca' , oraz małą hostę 'Radiant Edger' i także nieżle wygląda., ale.... przeważnie jest aktorką drugiego planu,  'łapaną' obiektywem przy okazji fotografowania innych roślin, jak własnie na poniższym zdjęciu, z 08.05....


25.08., z hostą Radiant Edger


 30.08.

 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)