wtorek, 3 września 2013

Heucherella 'Brass Lantern'


Żuraweczka  Brass Lantern , wprowadzona na rynek w 2010 r przez Terra Nova Nurseries jest jedną z moich ulubionych roślin, które towarzyszą hostom i paprociom w Jędrzejówce.  Jej wielka zaletą są nie tylko walory kolorystyczne - duża zmienność w ciągu sezonu i w zależnosci od stanowiska, ale także to, że nie sprawia najmniejszych problemów w uprawie i bardzo łatwo daje się ukorzeniać z sadzonek- krótkopędów. Dzielę ją więc nieprzytomnie, wysadzam całymi łanami w różnych miejscach. Za matecznik, służą mi 3 pierwsze, nabyte na poczatku ubiegłego roku rośliny , które tak się rozrosły w wypalonym pniu, że juz tego samego roku mogłam je podzielić.
 

Brass Lantern, tworzy zgrabne , zmienne kolorystycznie  , utrzymane w barwach ciemnej czerwieni i brązu kępy , około  25cm wysokości i nieco większej szerokości ( ok.35-40 cm). Jej kwiaty są drobniutkie, dzwonkowate  , kremowe z różowymi refleksami, osadzone na czerwonych łodyżkach.
U mnie, kwitnie zarówno wiosna, jak i pod koniec lata , na przełomie VIII/IX.

Jak wspomniałam, w Jędrzejówce, ta żuraweczka rośnie na licznych i rożnych stanowiskach, na wszystkich sprawdza się świetnie i szybko przyrasta , dając wspaniałe, zmienne kolorystycznie akcenty wśród innych roślin.
Polecam ją i na nieco bardziej słoneczne stanowisko i na półcieniste , do nasadzeń obwódkowych, do miejsc o nieco nudnych barwach  , które przydało by się nieco ożywić... A gdy miejsca w ogrodzie jest zbyt mało, 'Brass Lantern'  świetnie poradzi sobie  uprawiana w pojemniku - wydrążonym pniu, pobabcinym saganie, lub ozdobnej donicy , którą można postawić na  schodach, , przy cienistej ścieżce,na tarasie , lub nawet...balkonie .
Życzę powodzenia w uprawie.

Poll

28.04. - po długiej zimie 2012/13


04.05.


19.05.


03.07.


07.07.


30.08., w promieniach zachodzącego słońca


02.09.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)