czwartek, 12 września 2013

Heuchera (żurawka) 'Circus'

05.09., w przeddzień jesieni
'Circus' , to intro z 2012 roku, uzyskane z hybrydyzacji  heuchera villosa , przez francuza, Thierry'ego Delabroye. Od początku cieszyła sie uznaniem ogrodników , ze względu na zmienność wybarwienia, dobra aklimatyzację w ogrodzie i odporność na warunki zimowe. Wielka zaletą żurawki 'Circus' jest to,że możemy ją sadzić nie tylko w cieniu/półcieniu, ale także na stanowiskach słonecznych.

Tworzy zwarte kępy o wysokości ok.25 cm i nieco większej (30-35 cm) szerokości. Jej liście , przechodzą w ciągu sezonu kilka metamorfoz i zadziwiają , coraz to innymi kolorami : od koloru limonki z jasniejszym, białawym marmurkiem, do niemal żółtego z wyraźnie zaznaczonymi nerwami w kolorze bordowym.

16.05
 Duże, rózówe kwiaty, osadzone są na ulistnionych, bordowych łodyżkach, które podkreślają i dodatkowo wzmacniają koloryt tej żurawki. U mnie, w 2013 roku, związane pąki na dość wysokich pędach, podziwiałam już w połowie V a niespełna miesiąc później, 'Circus' była w pełni kwitnienia.

Rozmnażamy ją bardzo łatwo, przez ukorzenianie krótkopędów oderwanych ( najlepiej z piętką) , od rośliny matecznej, nawet bez konieczności wykopywania jej z rabaty . Pozyskane sadzonki wysadzamy wprost do gruntu, nie musimy ich nawet zanurzać w ukorzeniaczu... a termin ? naprawdę dowolny, byleby w okresie tzw. sezonu ogrodniczego, wiec najlepiej od IV do X. W ubiegłym roku, sporządzałam sadzonki pod koniec IX i także wszystkie się przyjęły.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)