poniedziałek, 2 września 2013

Matteuccia struthiopteris (Pióropusznik strusi)

wiosną, jego wazowe kępy , wyglądają naprawdę pieknie
Matteuccia struthiopteris (Pióropusznik strusi), to chyba najlepiej znana  paproć ,którą często widujemy na stanowiskach naturalnych (w Polsce przebiega północna granica występowania tego gatunku) a czasem - ku złości posiadaczy małych działek, którzy zdecydowali się na 'wpuszczenie go do siebie - w ogrodach.

jesli mamy dużo miejsca ...dlaczego nie?
Uprawa Matteuccii  - jeśli nie ma się do dyspozycji  wielkiej powierzchni - jest dość ryzykowna, gdyż jest on gatunkiem mocno uciążliwym, szczególnie, jeśli rośnie na glebach  żyznych, próchnicznych , z dużą ilością torfu . Inne rodzaje gleby mogą spowolnić jego ekspansję .

sporofile otoczone trotofilami

Liście pióropusznika są wzniesione i  tworzą kępę o kształcie wazy -  mocno zwężają się ku dołowi, górą odchylając się nieco na zewnątrz a sam ogonek liściowy jest bardzo krótki.

Pióropusznik odznacza się dwupostaciowością liści, co znaczy, że dwojga rodzaju liście występujące oddzielne, spełniają inne role:
- trotofile ( wys.do 150cm) mają za zadanie zaopatrywać roślinę w substancje odżywcze
- sporofile (do 60 cm ) mają znaczenie rozrodcze - wytwarzają zarodniki

ususzone sporofile mogą być niebanalną dekoracją stołu Preferuje stanowiska wilgotne : można go spotkać nad brzegami strumieni, na podmokłych łąkach i w lasach. Nieźle toleruje większą dawkę słońca, ale liście sa wtedy nie zielone a żółtawe i szybciej przysychają  Zanika na zimę, ale niemal zawsze odbija wiosną, gdyż jest odporny na temp.-40 st.C.

Wiosną prezentuje się najlepiej a 'rusza' bardzo wcześnie, bo ok. połowy IV , wtedy właśnie najlepiej jest podjąć z nim walkę, jeśli chcemy go wyrugować z ogrodu. Ręczne podważanie widłami i dokładne wyciąganie kłączy daje najlepsze efekty ...Lepsze , niż  opryski Roundapem ! Zaleca się też bieżące usuwanie ( wraz z kłączem) pojawiających się w błyskawicznym tempie młodych roślin , w przeciwnym wypadku szybko zajmie ogród i wyjrzy spod każdej możliwej rośliny. Z tego też powodu, nazywana jest przez ogrodników 'padalcem' , lub 'hydrą... Wraz z upływem sezonu, pioropisznikowa  kępa 'rozłazi się', liście się pokładają , częściowo zasychają, łamią i należy go odmłodzić przez wycięcie części nadziemnej. Szybko regeneruje się i wytwarza nowe.

 Nazwany na cześć Carlo Matteucci (1811-1863), fizyka i neurofizjologa, który był pionierem w badaniach bioelektryczności a później i politykiem. Druga część nazwy : 'struthiopteris' , to zlepek greckich słów 'struthio' - strusie + 'pteris' -skrzydło ( słowo 'pteris' było używane przez starożytnych Greków do określania paproci w ogóle ).

24.04.
06.05.


 10.05. - zauważalny aktor drugiego planu...


 19.05....wejdzie w każde miejsce i pokaże się na każdym zdjęciu


06.06., wspaniałe w pełni rozwoju !


 01.09, pojawiły się przepiękne sporofile  ( liście zarodnionośne), wyglądające, jak gruba plecionka z sutaszu; w miarę upływu czasu dojrzeją, zbrązowieją....04.10.2013


 można je wykorzystywać , jako suche i bardzo oryginalne dekoracje
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)