czwartek, 11 kwietnia 2013

Hosta (funkia) fortunei Hyacinthina

Fortunei Hyacinthina, dla wielu z was, pewnie jest zwykłym zieleńcem, niewartym rzutu okiem, dla mnie , ta nieznanego pochodzenia hosta, którą w 1987 r  zarejestrowali N. Hylander & AHS , to jedna z najukochańszych sałat. Niewiele jest roślin tak eleganckich, tworzących symetryczne i zmiennie wybarwione kopce.

Jej rozmiar, określany jest jako L - duża, ale przez sposób budowania kępy - szerokiej i rozłożystej, oraz dużą ilość liści 'produkowanych' z jednego kła, wydaje się naprawdę potężna. Liście, które są twarde i ciemnozielone, układają się w sposób horyzontalny i świetnie trzymają ten poziom , jeśli tylko Hyacinthina ma zapewniona dostateczną ilość wody. Wiosną, jej barwa podbita jest nieco niebieskością, gdyż taki właśnie, lekko szmaragdowy raczej, kolor mają młode , majowe liście.


Za wadę Hyacinthiny, można uważać jej małą 'odporność' na jesień, zwłaszcza na chłodniejszych, narażonych na mroźne wiatry stanowiskach. W zależności od pogody, ale zazwyczaj już na początku X zółknie, wyraźnie widać,ze zasypia, podczas kiedy , rosnąca obok hosta Mildred Seaver, nadal wygląda świeżo, niemal wiosennie.

Kwiaty, pojawiające się u mnie w VII, są bladolawendowe i szeroko otwarte. Nie maja wielkiej urody, ale pojawiają się w sporej ilości.Obfite kwitnienie dodaje jej uroku, jak chyba żadnej innej hoście. Moja roślina, która w  2012 r weszła w 5ty sezon, miała 11.07., 23 pędy kwiatowe. Przepięknie wyglądała w obłoku jasnych kwiatów.

Jeśli zdecydujecie się ją u siebie posadzić, wybierzcie dla niej stanowisko półcieniste , dość wilgotne i zasobne.Co prawda, znosi sporą dawkę słońca, ale wtedy, liście nie są tak soczyście wybarwione. Z kolei w całkowitym cieniu, nie będzie obficie kwitła a szkoda pozbawiać ogród tego prawdziwego , pastelowego spektaklu.

przemiany wybarwienia liści fortunei Hyacinthina w trakcie sezonu
...od szmaragdu (turkusu?), przez rozmaite zielenie, po piękne kolory jesieni


dawidbanan , dzięki za użyczenie fotki jesiennej hosty :)

zobacz też:

kilka słów ... o hostachkilka słów ... o hostach  

Prawdopodobnie pierwszą hostą przywiezioną do Europy była hosta plantaginea. Źródła podają, iż przywieziono ją między 1784 a 1789 r. z Makau do Paryża. Niewiele póżniej, bo w 1790 roku trafiła do Londynu , przywieziona przez George'a Hibberta hosta ventricosa. Na początku traktowane ,jako kuriosum

 

Indiańskie falbankiIndiańskie falbanki  

Tymczasem, Navajo faktycznie mile mnie zaskoczyła : pojawiające się na przełomie VI i VII  lawendowe kwiaty z ciemniejszymi nieco , fioletowymi paseczkami na płatkach ,  sprawiają - z większej odległości - wrażenie purpurowych . Dodatkowo, zakwitają na ciemnych,  bordowych łodyżkach , co nadaje roślinie niecodziennego wyglądu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)